Personalizowana Medycyna Funkcjonalna – przyszłość leczenia chorób przewlekłych

osteopatia

Przewlekłe schorzenia dotykają ponad 50% dorosłych Polaków. Populacja chorych przewlekle ma zwiększać się o 1% rocznie do 2030 r.. Co więcej, choroby przewlekłe są główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności w naszym kraju. Wiele osób z chorobami przewlekłymi cierpi na objawy ze spektrum autoimmunologicznego. To spektrum może rozciągać się od niewinnych dolegliwości, takich jak trądzik lub zaparcia, po poważniejsze stany zapalne, zmęczenie, bóle stawów, aż po pełnoobjawowe choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Niestety, nasz obecny system opieki zdrowotnej nie może nam zaoferować zbyt wiele w kwestii leczenia chorób przewlekłych, w tym chorób autoimmunologicznych. Zamiast leczyć, lekarze wystawiają recepty, które często wiążą się z szeroką gamą skutków ubocznych. Czasami są one nawet gorsze niż problemy, z którymi pacjent pierwotnie przychodzi do lekarza. Czas poszukać prawdziwych rozwiązań – na szczęście medycyna funkcjonalna oferuje ich wiele!

Jestem zarówno praktykiem medycyny konwencjonalnej, jak i medycyny funkcjonalnej. Mój własny kryzys zdrowotny – zmotywował mnie do szukania lepszego sposobu leczenia chorób autoimmunologicznych i przewlekłych. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu czym jest medycyna funkcjonalna, oraz temu, jak może ona pomóc w globalnym kryzysie chorób przewlekłych.

Czym jest medycyna funkcjonalna?

Medycyna funkcjonalna to podejście oparte na biologii, które koncentruje się na identyfikacji i zwalczaniu pierwotnej przyczyny choroby. Postrzega ciało bardziej jako jeden zintegrowany system niż zbiór niezależnych narządów podzielonych według specjalności medycznych. Leczy całego człowieka, a nie tylko objawy choroby. Jest to uzasadniane tym, że każdy objaw może być tylko jednym z aspektów choroby, na którą cierpi dana osoba.

W medycynie funkcjonalnej leczenie rozpoczyna się od zbadania szczegółowej historii chorób pacjenta. Ten rodzaj medycyny skupia się również na interakcjach między czynnikami genetycznymi, środowiskowymi i stylem życia. Uwzględnia stan zdrowia i witalności każdego człowieka indywidualnie.

Natomiast medycyna konwencjonalna patrzy na każdy organ lub układ ciała z osobna. Zwykle leczy chorobę za pomocą recept, maskując w ten sposób objawy, zamiast docierać do pierwotnej przyczyny i traktować organizm jako całość. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się bliżej temu, co poszło nie tak z medycyną konwencjonalną.

Medycyna konwencjonalna

Medycyna konwencjonalna koncentruje się na opiece doraźnej. Pomyśl o diagnozie i leczeniu urazu lub choroby wymagającej pilnej uwagi, na przykład zapaleniu wyrostka robaczkowego lub złamanej nodze. Lekarze stosują określone, przypisane metody leczenia, takie jak leki czy zabiegi chirurgiczne, mające na celu bezpośrednie wyleczenie problemu lub objawu.

Proszę mi uwierzyć, że nie podważam faktu, iż medycyna konwencjonalna sprawdza się w opiece pilnej i doraźnej. Jest ona absolutnie konieczna w niektórych przypadkach. Nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o leczenie chorób przewlekłych.

W 1988 roku CDC powołało Krajowe Centrum Zapobiegania Chorobom Przewlekłym i Promocji Zdrowia. Jednak nawet pomimo zainwestowanego czasu i funduszy, medycyna konwencjonalna nie zdołała zrozumieć czynników mogących wpływać na złożone choroby przewlekłe. Medycyna konwencjonalna nie poprawia już naszego ogólnego stanu zdrowia, a badania kliniczne mogą zająć nawet 50 lat, zanim trafią do konwencjonalnej praktyki medycznej. To trochę zbyt długi czas oczekiwania na rozwiązanie.

Dlaczego medycyna funkcjonalna jest tak ważna w dzisiejszych czasach?

Problemy zdrowotne, zła dieta, ciągła ekspozycja na stres i zagrożenia środowiskowe to wyzwania, z którymi musi się zmierzyć każdy z nas. Współczesna medycyna nie rozwiązuje realnych problemów związanych z niezadowalającymi efektami leczenia wielu chorób przewlekłych. Co odróżnia medycynę funkcjonalną? Medycyna funkcjonalna koncentruje się poszukiwaniu przyczyn choroby i eliminacji tych wzorców, które się do niej przyczyniły.

Częstotliwość występowania chorób przewlekłych rośnie, podobnie jak koszty ich leczenia. Jest to sytuacja wysoce opłacalne dla wielu dużych branż, toteż znalezienie rozwiązań nie leży w ich interesie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Rozpowszechnienie chorób przewlekłych

Ponad połowa osób starszych cierpi na trzy lub więcej choroby przewlekłe. Chociaż istnieje wiele chorób przewlekłych, w tym chorób autoimmunologicznych, spowodowanych czynnikami genetycznymi; warto wspomnieć, że w aż 75% przypadkach to środowisko, dieta i styl życia są przyczynami zachorowań. Co więcej, jeśli cierpisz na jedną chorobę, prawdopodobieństwo, że zachorujesz na kolejną, jest trzykrotnie większe. Magiczna pigułka nie wystarczy.

Eksperci szacują, że choroby przewlekłe, w tym choroby układu krążenia i cukrzyca, doprowadzą do trzech czwartych wszystkich zgonów na świecie w 2020 r. Liczba osób z cukrzycą w krajach rozwijających się wzrośnie ponad 2,5-krotnie, z 84 milionów w 1995 roku do 228 milionów w 2025 roku. W 2000 roku Światowe Zgromadzenie Zdrowia (ang. World Health Assembly) zwróciło się do krajów o współpracę w celu zapobiegania i kontroli chorób niezakaźnych. Jednakże nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów.

Dlaczego medycyna funkcjonalna jest najlepszą metodą leczenia chorób przewlekłych?

Dlaczego więc medycyna funkcjonalna jest odpowiedzią na choroby przewlekłe? Porównajmy kluczowe różnice pomiędzy medycyną konwencjonalną i medycyną funkcjonalną. Szybko przekonasz się, dlaczego medycyna funkcjonalna jest lepszą odpowiedzią na leczenie i odwracanie chorób przewlekłych.

Medycyna konwencjonalna
 • Stara się leczyć objawy przewlekłej choroby, ale nie leczy jej przyczyny
 • Skupia się tylko na chorobie lub określonym organie, nie traktuje ciała jako całość
 • Oferuje recepty, które często wywołują negatywne skutki uboczne
 • Brak indywidualnego podejścia do pacjenta
 • Podporządkowana zasadom i cenom firm ubezpieczeniowych
 • Koncentruje się na chorobie, zamiast na zdrowiu
 • Mniejsza kontrola nad informacjami
 • Decyzje oparte na danych
Medycyna funkcjonalna
 • Stara się leczyć podstawową przyczynę choroby
 • Traktuje ciało jako całość
 • Poza dopasowaniem terapii naturalnej, oferuje również zindywidualizowaną dietę i strategię stylu życia, tak aby leczyć całe ciało
 • Indywidualne podejście do pacjenta
 • Dogłębne konsultacje niewynikające z polis firm ubezpieczeniowych
 • Koncentruje się na ogólnym samopoczuciu
 • Kontrola nad informacjami
 • Decyzje oparte na danych uśrednionych dla Twojego organizmu

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym 3xZdrowie oferującym terapię wykorzystującą unikalne połączenie wiedzy medycznej i wieloletniej praktyki z zakresu osteopatii, psychologii i medycyny żywienia. Celem terapii 3xZdrowie jest jest poprawa i wzmocnienie fizyczne, mentalne i emocjonalne.3xzdrowie Centrum Medyczne