PMI: Dobry start w Nowy Rok

Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael / Ström
Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael / Ström

Odczyt PMI polskiego przemysłu za styczeń 2018 r. wyniósł 54,6. Pomimo wyniku niższego od zanotowanego w grudniu (55,0) i oczekiwań rynkowych (55,3) należy uznać ten poziom za pozytywny. Styczniowy odczyt jest bowiem drugim najwyższym od roku i plasuje się powyżej średniej z badań długoterminowych będącej na poziomie 50,6.

W raporcie za styczeń IHS Markit zwraca uwagę na najsilniejszy wzrost liczby nowych zamówień w sektorze przemysłowym od stycznia 2015 r. Przełożyło się to na największy od dziewięciu miesięcy wzrost poziomu zatrudnienia, mimo niewielkiego spowolnienia produkcji.

Badania potwierdziły zwiększenie się zaległości produkcyjnych (po raz czwarty w ciągu ostatnich sześciu miesięcy) oraz nasilenie się presji inflacyjnej. Koszty produkcji wzrosły w tempie porównywalnym z najwyższym ośmiomiesięcznym rekordem z listopada 2017 r., na co wpływ miały rosnące ceny stali.

Podsumowując, w polskim sektorze przemysłowym dalej panuje optymizm, który trwa nieprzerwanie od czterdziestu miesięcy, co jest najdłuższym wynikiem w blisko dwudziestoletniej historii badań. Nic nie wskazuje na to, aby najbliższe miesiące miały popsuć pozytywny nastrój.

Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/Ström Dom Maklerski