Podatek Religi wróci i zrujnuje kieszeń kierowców

0
podatek

Wiele wskazuje na to, że zostanie przywrócony tzw. podatek Religi. Takie rozwiązanie będzie skutkowało szybszym wzrostem składek w obowiązkowych polisach dla kierowców. Przez ostatni rok, podwyżka cen OC wyniosła aż kilkanaście procent.

Od kwietnia 2015 roku polisy OC średnio podrożały o 177 zł …

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl regularnie bada zmiany składek OC w miastach wojewódzkich. Dzięki tym analizom, można sprawdzać, jak zmieniają się koszty obowiązkowego ubezpieczenia samochodu.

Po ustaleniu średniego poziomu składek w miastach wojewódzkich okazuje się, że przeciętny koszt OC od października ub.r. do marca b.r. wzrósł z 1447 zł do 1496 zł (wzrost o 49 zł/3,39%). Z większą zmianą mieliśmy do czynienia w okresie kwiecień 2015 r. – październik 2015 r. Wtedy analogiczny wzrost średniej składki wyniósł 128 zł (około 10%). Ta zmiana uwzględniała m.in. koszty wprowadzenia systemu BLS oraz dość restrykcyjnej rekomendacji KNF-u w sprawie likwidowania szkód (obowiązującej od 1 kwietnia 2015 r.). Wzrosty odnotowane w okresie październik 2015 r. – marzec 2016 roku, na pewno nie odzwierciedlają jeszcze pełnych skutków obciążenia ubezpieczycieli tzw. podatkiem bankowym.

Planowany podatek zwiększy koszty polis o kolejne 10% – 15%

Nie znamy jeszcze szczegółów podatku Religi w nowej formie. Można jednak oczekiwać, że wprowadzenie takiej daniny ze składką 6%, będzie skutkowało wzrostem kosztu polis OC o kolejne 10% – 15%. Łączna zmiana może być jeszcze większa, gdyż ubezpieczyciele wezmą pod uwagę również skutki podatku bankowego, który od lutego 2016 r. obciąża ich aktywa. Podwyżka wynoszącą np. 20% wcześniejszej ceny ubezpieczenia OC, nie zostanie wprowadzona z dnia na dzień. Podobnie jak wcześniej, firmy ubezpieczeniowe co kwartał będą wprowadzać niewielkie podwyżki w swoich cennikach.