Polacy rzadziej przeprowadzają się w epidemii. Raport Clicktrans

przeprowadzka

Epidemia odmieniła rok 2020 w wielu aspektach. Jednym z nich były przeprowadzki Polaków. Polacy przeprowadzali się rzadziej niż w roku 2019. Płacili także mniej za przeprowadzkę krajową oraz powrót do kraju. Szczegółowe informacje o przeprowadzkach Polaków znajdują się w raporcie Clicktrans.pl – polskiego serwisu aukcji transportowych.

Raport Przeprowadzki 2020 to 5. edycja raportu pokazującego trendy Polaków związane z przeprowadzkami krajowymi i zagranicznymi.

Spadek przeprowadzek w czasie COVID-19

W branży przeprowadzkowej skutki epidemii były najbardziej widoczne w kwietniu 2020. W tym miesiącu użytkownicy Clicktrans zlecili najmniej przeprowadzek w skali roku. Liczba krajowych przeprowadzek spadła o 40%, a międzynarodowych o 30% w porównaniu do kwietnia 2019.

Ostatecznie od maja sytuacja zaczęła stopniowo wracać do normy. Jednak w porównaniu do 2019 roku na trasach krajowych nastąpił spadek zleceń przeprowadzkowych o 13%. Za to na trasach z/do Polski nastąpił spadek o 5%.

Tańsze przeprowadzki dzięki epidemii

Pierwszy raz od 2018 roku nastąpił spadek średniej ceny przeprowadzki na terenie Polski. Krajowa przeprowadzka kosztowała średnio 578 zł, czyli 7% mniej niż w 2019 (619 zł). O 3% wzrosła średnia cena wyprowadzki z Polski za granicę (2 260 zł). Za to powrót do kraju z zagranicy okazał się tańszy o 5% i wyniósł średnio 2 120 zł.Polacy rzadziej przeprowadzają się w czasach COVID-19

 

– Obniżka cen krajowych przeprowadzek w 2020 mogła mieć związek z obostrzeniami na granicach związanymi z pandemią. Choć transport międzynarodowy towarów dalej funkcjonował, polskie firmy transportowe zaczęły mocniej skupiać się na pozyskiwaniu zleceń krajowych. Większa rywalizacja skutkowała obniżką cen – tłumaczy Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Przeprowadzki zagraniczne Polaków

Niemal 24% zleceń przeprowadzkowych z Polski za granicę dotyczyło wyprowadzki do Wielkiej Brytanii. Pomimo Brexitu jest to wciąż najpopularniejszy kierunek wyprowadzki z Polski. Drugie miejsce zajęły Niemcy (21,4%), a trzecie Hiszpania (7,8%). Hiszpania przeskoczyła Holandię, która przez ostatnie 2 lata zajmowała 3. miejsce.

W kierunku powrotnym (z zagranicy do Polski) Polacy tradycyjnie powracali przede wszystkim z Wielkiej Brytanii (47,9%). Choć po raz pierwszy od 2017 jej udział w przeprowadzkach do Polski nie przekroczył 50%. Drugie miejsce zajęły Niemcy (18,1%) oraz Holandia (9,6%).

Raport Przeprowadzki 2020 został opracowany na podstawie 33 808 zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl dotyczących przeprowadzek w latach 2011-2020. Szczegółowe informacje, wnioski oraz wykresy zawarte zostały w raporcie.