Polska gospodarka wg wstępnych szacunków wzrosła o 5,1% w 2018 r.

0

W tym tygodniu poznaliśmy wstępne wyniki dla PKB w Polsce. Wg tych danych polska gospodarka wzrosła w 2018 r. o 5,1% w stosunku do roku 2017. Biorąc pod uwagę, że inflacja w Polsce długoterminowo utrzymuje się poniżej celu przyjętego przez NBP, to bardzo dobry wynik.

Polska w dalszym ciągu znacznie przewyższa strefę euro pod względem tempa wzrostu gospodarczego. Wg opublikowanych także w tym tygodniu danych w strefie euro międzyroczny wzrost PKB zwolnił w IV kwartale do 1,2%. Za spowolnienie odpowiadają przede wszystkim globalne i europejskie ryzyka, jak wojny handlowe czy Brexit. Jeżeli nie dojdzie do dalszych eskalacji napięć w międzynarodowym handlu lub/i do twardego Brexitu, to i recesja gospodarcza w UE jest mało prawdopodobna. Chociaż należy zaznaczyć, że perspektywy ekonomiczne są wciąż nie do końca jasne. W
Polsce również nie spodziewamy się recesji, jednak obecne tempo wzrostu PKB jest z pewnością nie do utrzymania w bieżącym roku.

W tym tygodniu złoty się umocnił i jego kurs w piątek rano był pod poziomem 4,27 PLN/EUR. Eurodolar w tym czasie wynosił ok. 1,145 USD/EUR. Na wspólną walutę nie miało negatywnego wpływu kolejne, bezowocne posiedzenie w parlamencie brytyjskim, gdyż jego posłowie nadal są na razie zgodni jedynie w tym, że nie dojdą do porozumienia w sprawie Brexitu.

AKCENTA CZ a.s.

Czytaj również:  Waluty rynków wschodzących zyskują na zainteresowaniu