Polski rynek biurowy z apetytem na więcej

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Mocny popyt, spadek wakatu i 1,8 mln mkw. biur w budowie – to obraz rynku biurowego na koniec I kwartału 2018 r.

Popyt

W I kw. 2018 r. podpisano umowy najmu na prawie 330 000 mkw., z czego ok. 127 000 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą[1]. Dużą aktywnością poza Warszawą charakteryzował się sektor bankowości i finansów, który był odpowiedzialny za trzy największe umowy na tych rynkach.

Karol Patynowski JLL„Sektor biurowy korzysta z dążenia firm do poprawy środowiska pracy w celu wsparcia procesów rekrutacyjnych i pozyskania najlepszych kandydatów. Nowoczesne biuro staje się ważną przewagą w tym procesie, co istotnie wpływa na popyt na powierzchnię biurową. Część korporacji poszukuje niestandardowych powierzchni, a na te potrzeby znakomicie odpowiadają zaadaptowane budynki przemysłowe, co potwierdza decyzja firmy Clariant, która wynajęła przestrzeń w pofabrycznym kompleksie Monopolis w Łodzi. Z drugiej strony, jest też grono firm, które celują w nowe, charakterystyczne inwestycje, czego dowodzi otwarcie nowego centrum Fujitsu Global Delivery Center Poland w budynku .KTW w Katowicach. Ten przykład pokazuje również ekspansję firm już obecnych w Polsce, a decydujących się na kolejne inwestycje na nowych rynkach. Fujitsu prowadzi swoje operacje w Łodzi, a teraz rozszerza swoją działalność na Katowice”, komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Największe kontrakty najmu w I kw. podpisały: poufny najemca z sektora publicznego (14 800 mkw. w Pięknej 2.0, Warszawa), Cambridge Innovation Center (13 500 mkw. w Varso II, Warszawa), Ad Pilot (10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska, Warszawa), Santander Consumer Banku (10 000 mkw. w Business Garden, Wrocław), State Street (9000 mkw. w inwestycji .big, Kraków).

Podaż

Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL

„W I kwartale na polski rynek dostarczono łącznie 153 000 mkw., głównie w ramach dużych projektów, a kolejne 1,8 mln mkw. jest w budowie. Poza Warszawą w realizacji pozostaje obecnie 1,1 miliona mkw. powierzchni, z czego większość przypada na Kraków, Wrocław i Trójmiasto, niemniej jednak wszystkie miasta regionalne odnotowały wzrost aktywności deweloperskiej. Łącznie, zasoby biurowe w Polsce sięgają 9,8 mln mkw. Nowa podaż – wliczając obiekty ukończone w pierwszym kwartale – w tym roku może sięgnąć nawet 800 000 mkw., dzięki czemu rynek biurowy już niebawem przekroczy granicę 10 mln mkw.”, mówi Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Największe projekty biurowe oddane do użytku w I kw. przypadły na główne rynki poza Warszawą. Były to: Olivia Star w Trójmieście – wieża biurowa oraz najwyższy budynek w północnej Polsce, O3 Business Campus III w Krakowie, .KTW w Katowicach, biurowiec BZ WBK we Wrocławiu oraz Graffit w Warszawie.

Powierzchnie niewynajęte i czynsze

„Współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce po raz kolejny się obniżył i obecnie wynosi 10,1%. Wynika to z nieustannie poprawiających się warunków rynkowych oraz silnego popytu na biura, zwłaszcza ze strony sektora nowoczesnych usług biznesowych. Najniższy wskaźnik pustostanów charakteryzuje Trójmiasto – 7,7%, najwyższy Lublin – 17,1%”, komentuje Mateusz Polkowski.

W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17,0-23,0 euro / mkw. / miesiąc, a poza nim – 11,0- 15,0 euro / mkw. / miesiąc. Poza stolicą, najwyższe czynsze transakcyjne notują Kraków (13,5 – 14,6 euro / mkw. / miesiąc) oraz Wrocław (13,7 – 14,5 euro / mkw. / miesiąc), natomiast najniższe odznaczają Lublin (10,5 – 11,5 / mkw. / miesiąc) i Szczecin (11,5 – 14 euro / mkw. / miesiąc).

[1] Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin