Polski złoty najsilniejszy od ponad tygodnia

Dobre informacje z banków centralnych wsparły polską walutę.

Roman Ziruk, analityk Ebury
Roman Ziruk, analityk Ebury

Mimo wyprzedaży na początku dnia, w jego drugiej części polska waluta doznała gwałtownego umocnienia. W jego efekcie kurs EUR/PLN znalazł się na najniższym poziomie od 4 września.

Kurs EUR/PLN (13/09/18)

Kurs EURŹródło: Thomson Reuters Datastream Data: 13/09/18

Co stało za dzisiejszymi ruchami?

W pierwszej połowie dnia złotemu nie sprzyjał m.in. wzrost ryzyka związany z sytuacją w Turcji – prezydent Erdogan na dwie godziny przed planowaną decyzją Centralnego Banku Turcji (CBRT) w publicznym wystąpieniu wniósł o obniżki stóp procentowych i skrytykował bank centralny, który nie radzi sobie z wysoką inflacją.

Wsparcie dla złotego w drugiej części dnia nadeszło z tego samego miejsca. Bank centralny wbrew Erdoganowi zdecydował się podnieść stopy procentowe, w efekcie czego referencyjna stopa one-week repo wzrosła z poziomu 17,75% do 24%, czyli o 6,25 p.p. W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na to, że przeciętna stopa po której pożycza bank centralny prawdopodobnie wzrosła jedynie o 475 pb, w związku z faktem, iż w sierpniu bank centralny zdecydował się na powiązanie pożyczek ze stopą overnight w wysokości 19,25%.

Mimo wszystko, dzisiejsza decyzja CBRT jest sporym zaskoczeniem. Konsensus spodziewał się ruchu stóp w górę o 3,25 p.p., czyli o skali mniejszej blisko o połowę. Silna podwyżka stóp wzbudziła w inwestorach nadzieję, że być może Turcja ostatecznie zaczyna robić to, co należy w sytuacji kryzysu walutowego, z którym boryka się kraj.

Drugim czynnikiem, który równie mocno wpłynął na umocnienie złotego była konferencja Europejskiego Banku Centralnego. EBC wprawdzie nieznacznie obniżył prognozy wzrostu gospodarczego na dwa kolejne lata, jednak ton prezesa Draghiego był wyjątkowo optymistyczny, co wzmocniło nastroje do euro, które pociągnęło za sobą w górę waluty regionu.

Prezes Draghi spodziewa się wzrostu inflacji oraz (mimo obniżenia prognozy wzrostu PKB) utrzymania silnego wzrostu gospodarczego. Bank nie zmienił nic w swoich zamierzeniach dotyczących wygaszania programu luzowania ilościowego, który zostanie ograniczony o połowę – w konsekwencji czego od następnego miesiąca do końca roku bank centralny będzie skupował europejskie obligacje o wartości 15 mld EUR miesięcznie. Mimo planowanego zakończenia programu QE na podwyżki stóp procentowych przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do drugiej połowy przyszłego roku.

Miesięczna wartość obligacji skupowanych przez EBC (2014-2018)

Miesięczna wartość obligacji skupowanych przez EBC
Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 13/09/18

Autor: Roman Ziruk, Ebury Polska