Poradnik zdrowego snu dla alergików

nexto

Poranki z bólem głowy, łzawienie, uciążliwy katar i kaszel – to zaledwie kilka największych zmór alergików. Poza oczywistymi symptomami, osoby cierpiące na alergie bardzo często mają problemy ze snem, wynikające z podrażnienia dróg nosowych i oddechowych. Te zaburzenia nie pozwalą normalnie funkcjonować i wpływają na jakość życia. O czym powinni pamiętać alergicy, aby ułatwić sobie zasypianie i zasłużony nocny wypoczynek?

Dbaj o porządek w domu i w sypialni

Podstawą codziennych nawyków dla alergików powinno być dbanie o czystość w domu, z wyszczególnieniem sypialni. To w niej spędzamy jedną trzecią życia, nierzadko niestety w towarzystwie drobnoustrojów, roztoczy, pyłków i alergenów. Pamiętaj, aby:

 • przecierać kurze na półkach, ramie łóżka i innych co najmniej kilka razy w tygodniu
 • odkurzać i myć podłogę około 4 razy tygodniowo, najlepiej urządzeniem z filtrem HEPA
 • prać pościel co najmniej raz w tygodniu i nie wieszać jej na zewnątrz
 • otwierać okno w bezpiecznych momentach dla alergików, najlepiej po deszczu
 • za każdym razem brać prysznic przed snem, aby zmyć pyłki zebrane na ciele w ciągu dnia
 • myć ręce od razu po czasie spędzonym na świeżym powietrzu
 • nie przynosić używanych ubrań bezpośrednio do sypialni, lepiej wkładać je od razu do pojemnika na pranie.

Unikaj ekspozycji na alergeny

Alergię rzadko można wyleczyć, ale można zmniejszać swoją ekspozycję na alergeny. Osoby uczulone powinny przede wszystkim zostawać w domu w suche, wietrzne dni. To wtedy w powietrzu znajduje się najwięcej alergenów. Lepiej wybrać się na spacer zaraz po porządnym deszczu, który usuwa pyłki i ułatwia oddychanie. Warto jest także unikać koszenia trawnika i prac w ogrodzie oraz specyficznych okresów pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni. Pomocą w tym zakresie służą dostępne w internecie kalendarze pyleń. 

Nie można zapominać także, że te alergeny możemy z łatwością przynieść do domu na własnym ubraniu i ciele. Tym bardziej każdy alergik powinien dbać szczególnie o mycie rąk i higienę po powrocie z zewnątrz. Istotną kwestią jest także rozpoznanie alergenów, którego może dokonać jedynie specjalista. 

Dbaj o odpowiednie powietrze w sypialni

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez sezonowych alergików jest otwieranie okien w sypialni w wietrzne dni. Wręcz przeciwnie, osoby uczulone na pyłki znajdujące się na zewnątrz powinny trzymać okna zamknięte, aby nie pozwolić alergenom dostać się na poduszkę i kołdrę. Warto jest także unikać wykładziny lub dywanu, na których osiada się wiele drobnoustrojów. Zamiast wietrzenia natomiast lepiej jest zainwestować w klimatyzację (i pamiętać o jej regularnej konserwacji i wymianie części!) i odpowiedni oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA, który na bieżąco będzie usuwał pyłki zawieszone w powietrzu. 

Wybierz odpowiednią kołdrę i poduszkę antyalergiczną

Największym siedliskiem alergenów jest nasze łóżko. Stare, zaniedbane poduszki są pełne roztoczy i pleśni, których stanowczo powinni unikać alergicy. Właściwa poduszka antyalergiczna w zestawie z kołdrą zdecydowanie mogą przyczynić się do bezpieczniejszego snu osoby uczulonej. Najczęściej kołdry i poduszki antyalergiczne wypełnione są przewiewnym materiałem syntetycznym, który zapobiega przedostawaniu się brudu i pyłków do materaca. Często używane włókna naturalne m.in. bambusa lub bawełny mają działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Podobnie jak poduszki o statusie wyrobu medycznego, pościel dla alergików tworzona jest przez specjalistów, dbających o wymagające parametry i zdrowie ich użytkowników. Poza tym należy pamiętać o odpowiedniej higienie pościeli i materaca, w tym:

 • o regularnym praniu pościeli, w przypadku alergików nawet raz w tygodniu, zgodnie z instrukcją producenta
 • o używaniu pokrowców na materac, dzięki którym można uniknąć wnikania pyłków, roztoczy i pleśni oraz uchronić przed zabrudzeniami zewnętrznymi
 • o częstym odkurzaniu materaca i praniu pokrowca, najlepiej raz w tygodniu
 • o stosowaniu oczyszczacza powietrza lub klimatyzacji.

Niestety trudno jest całkowicie pokonać alergię. Można natomiast stosować proste codzienne zabiegi, które przede wszystkim zmniejszą naszą ekspozycję na alergeny. Pamiętajmy, że higiena w sypialni, odpowiednie przyzwyczajenia i wybór pościeli mogą złagodzić problemy ze snem u osób uczulonych.