Posiedzenie FOMC. Słabszy wzrost na wyspach

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wczorajszy stenogram z posiedzenia amerykańskiego odpowiednika RPP potwierdza szanse na podwyżkę stóp procentowych. Słabsze od oczekiwań dane z Niemiec.

Stenogramy z posiedzenia FOMC

FOMC jest to skrót od Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Jest to amerykański odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Z zapisów rozmów wynika, że marcowa podwyżka stóp wydaje się jeszcze bardziej prawdopodobna. Członkowie komitetu zwracają uwagę na perspektywę wzrostu inflacji w średnim okresie. Wskazują też na wzrost gospodarczy powyżej trendu oraz silny rynek pracy. Na te dane zareagowały zarówno waluty jak i kontrakty na stopę procentową. Dolar początkowo tracił do euro, jednakże po kilkunastu minutach odbił i zamknął kolejny dzień mocniejszy względem europejskiej waluty. Prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp procentowych wynosi obecnie 86% i wzrosło o ponad 4% w ciągu dnia. Jest ono liczone z cen kontraktów terminowych na stopę procentową. Jeżeli inwestorzy wyceniają kontrakt wedle wyższej stopy oznacza to, że przewidują jej wzrost.

Słabsze dane z wysp

Brytyjscy statystycy zweryfikowali dane na temat wzrostu PKB w IV kwartale 2018 roku. W rezultacie okazało się, że gospodarka rosła o 1,4% zamiast jak wcześniej pokazano 1,5%. Co ciekawe inwestorzy właściwie zignorowali te dane. Tuż przed publikacją funt wyraźnie się umacniał, a po danych przeszedł w ruch boczny. Warto natomiast zwrócić uwagę, że w ciagu 3 dni funt stracił na wartości ponad 6 groszy zatem drobna korekta nie jest niczym nadzwyczajnym na rynku.

Słabsze dane z Niemiec

Po tym, jak wczoraj zobaczyliśmy gorszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu, dzisiaj wyhamowanie oczekiwań potwierdził również Indeks Instytutu IFO. Odczyt 115,4 jest oczywiście gorszy od oczekiwanych 117 punktów. Warto zwrócić uwagę, że podobnie jak w przypadku wczorajszego PMI są to obiektywnie dobre i wysokie poziomy. Po prostu nie są tak dobre jak dotychczas oczekiwali analitycy. Dane te tylko na chwilę spowodowały reakcję na euro, po czym po chwili kurs powrócił do poprzednich poziomów.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
  • 17:00 – USA – zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl