Promocja firmy w sieci – w jakie działania warto zainwestować?

marketing

Już 73% ankietowanych robi zakupy w sieci – to wyniki badania „E-commerce w Polsce 2020” przygotowanego przez Gemius oraz Izbę Gospodarki Elektronicznej. Co najchętniej kupujemy przez internet? Odzież, obuwie, kosmetyki, książki, płyty, elektronikę i sprzęt AGD, a także artykuły spożywcze. Wraz ze wzrostem zainteresowania zakupami online, rośnie konkurencyjność sklepów internetowych. Dlatego coraz więcej firm szuka sposobów na skuteczną promocję firmy w sieci. Podpowiadamy, na co warto postawić, aby zmaksymalizować konwersję.

3 działania promocyjne w sieci, w które warto zainwestować

1. Działania SEO

Choć bardzo dużo mówi się o pozycjonowaniu stron w internecie, wiele osób nie wie, jak to zrobić, aby osiągnąć zadowalające efekty. Dobrze przeprowadzona kampania nie może obyć się bez:

  • profesjonalnego audytu SEO;
  • analizy widoczności;
  • analizy konkurencji;
  • analizy słów kluczowych;
  • optymalizacji technicznej (m.in. kodu strony);
  • optymalizacji treści (m.in. zagęszczenia słów kluczowych w witrynie);
  • pozyskiwania odnośników z zewnątrz (z forów internetowych czy artykułów sponsorowanych).

Pozycja w wynikach wyszukiwania Google zależy od wielu czynników. Dlatego warto postawić na działania on-site (na stronie) i off-site (poza witryną), które nie tylko wypozycjonują stronę, ale sprawią, że stanie się bardziej przyjazna dla użytkowników.

Czy pozycjonowanie ma jakieś minusy? Zaczynając kampanię, warto mieć na uwadze, że jest to proces długotrwały. Czasem pierwsze efekty są widoczne już po kilku tygodniach, a czasem dopiero po kilku miesiącach. Wiele zależy od branży, w której działa klient oraz rodzaju prowadzonych działań. Efekty pozycjonowania są jednak długotrwałe. To znaczy, że nawet po zakończeniu kampanii strona przez pewien czas będzie się utrzymywała na dotychczasowych pozycjach w organicznych wynikach wyszukiwania. Jednak w związku z ogromną konkurencją, zwłaszcza w branży e-commerce, zaniechanie działań pozycjonujących dość szybko może odbić się na liczbie użytkowników odwiedzających stronę i dokonujących konwersji.

2. Reklamy Google Ads

Wykupienie płatnej reklamy w Google to jeden z najszybszych sposobów dotarcia do potencjalnych klientów. Odnośniki do strony wraz z meta description pojawiają się nad organicznymi, bezpłatnymi wynikami wyszukiwania. Tego rodzaju reklama nie wyświetli się każdemu użytkownikowi, lecz osobom ze starannie wybranej grupy docelowej. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik po wejściu na stronę z reklamy dokona konwersji. Czy ten sposób promocji ma jakieś wady? Efekty działań są krótkotrwałe. Gdy skończy się kampania, witryna przestanie się wyświetlać w dotychczasowym miejscu. Wykupienie reklamy nie rozwiąże także innych problemów na stronie (jeśli takie występują), które mogą skutkować porzucaniem koszyków.

3. Social Media

Warto także postawić na promowanie firmy w mediach społecznościowych. Prowadzenie kanału w social mediach także wymaga stworzenia odpowiedniej strategii. Choć aktywność w mediach społecznościowych może przełożyć się na sprzedaż, to głównym celem prowadzenia profilu jest budowanie świadomości marki i tworzenie zaangażowanej społeczności.

Artykuł powstał przy współpracy z samoseo.pl