Prowadzisz biznes? Sprawdź, jakie rozwiązania mogą wesprzeć Twoją firmę podczas pandemii

biuro

Ostatnie miesiące to dla przedsiębiorców wyjątkowo trudny okres. W związku z pandemią koronawirusa, właściciele firm sukcesywnie ograniczają zbędne koszty i ostrożnie podchodzą do inwestycji. Z drugiej strony, wśród przedsiębiorców wzrasta świadomość, że kosztów nie można ciąć w nieskończoność, a dla utrzymania jakości konieczne są nowe, innowacyjne rozwiązania, które pozwolą przetrwać trudny czas. Jeśli prowadzisz biznes, sprawdź, jakie propozycje cieszą się obecnie zainteresowaniem przedsiębiorców.

Rozwiązania poprawiające płynność finansową firmy

Czas kryzysu wywołanego pandemią oznacza dla wielu firm problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Co prawda do dyspozycji przedsiębiorców przygotowano narzędzia mogące poprawić cash-flow (m.in. modyfikacja ulgi na złe długi, odliczenie straty z 2020 r. w rozliczeniu CIT za 2019 r., odroczenie płatności podatków, zwolnienie ze składek ZUS), jednak nie wszyscy wiedzą, jak skorzystać z dostępnych form wsparcia. Istotne jest bowiem chociażby to, aby wiedzieć, jakie źródła finansowania będą adekwatne dla naszego biznesu, czy też jak poprawnie przygotować wnioski o odroczenie zapłaty składek ZUS.

Propozycją, na jaką decyduje się obecnie coraz więcej przedsiębiorców, są usługi specjalistów z zakresu rozwiązań wspierających kluczowe obszary działalności firm, jak te na stronie https://kpmgspot.pl/. Fachowcy pomogą Ci zatem zidentyfikować adekwatne źródła dofinansowania, opracują strategię wykorzystania dostępnych narzędzi, czy też wesprą działalność podatkowo-księgową Twojego biznesu.

Usprawnienia w zakresie pracy zdalnej

Ciekawym rozwiązaniem, na jakie trafiliśmy na kpmgspot.pl są propozycje usprawniające proces pracy zdalnej, który dla wielu firm stał się w czasie pandemii codziennością. Przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że skuteczna praca zdalna to znacznie więcej niż wyposażenie pracowników w laptopy. Na właścicieli firm czekają bowiem wyzwania w obszarze kultury organizacji, prawa pracy, wewnętrznej komunikacji, zarządzania oraz oczywiście bezpiecznej, wydajnej i sprawnej infrastruktury informatycznej.

Usprawnienie oferowane w tym zakresie to m.in. tworzenie map praktycznych inicjatyw, dostosowanych do specyfiki biznesowej danej firmy. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby obszar pracy zdalnej był efektywny pod względem kosztów (np. ograniczenie kosztów związanych z dzierżawą powierzchni biurowej). Pomoc specjalistów obejmuje także budowę wydajnej infrastruktury oraz działania mające na celu poprawę przepływu informacji w firmie.​

Renegocjowanie umów, których firma nie jest w stanie wykonać

Brak możliwości wykonania umowy lub jej wykonania terminowego to w obecnej sytuacji całkiem częste zjawisko. Wpływ na pojawienie się takich trudności w działalności firm mają m.in. zaburzenia łańcuchów dostaw, nadzwyczajne zarządzenia i restrykcje władz, czy chociażby ograniczenia w swobodnych przemieszczaniu się osób. Możliwość renegocjowania warunków umowy, czy też zmiana harmonogramu jej realizacji pozwala na drodze polubownej rozwiązać problem i ustrzec się następstw finansowych takiej sytuacji.

Specjaliści oferują obecnie szereg narzędzi wpierających proces renegocjowania umów na korzystanych warunkach, przygotowywania stosownych aneksów i porozumień. W sytuacji, gdy polubowne załatwienie sporu jest niemożliwe, firma może skorzystać z pomocy np. w przygotowaniu strategii procesowej.