Raport BIG: Nastroje przedsiębiorstw rekordowo złe

Skąd biorą się złe opinie o firmach? Ponad połowa Polaków ma złe doświadczenia.

Wartość Wskaźnika BIG (wskaźnika bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej) na koniec lutego 2013 wyniosła 5,42 pkt. To o ponad 3 pkt. mniej niż w listopadzie minionego roku. Mimo to, jest to lepszy wynik niż dokładnie 12 miesięcy temu, kiedy spowolnienia gospodarczego nie było jeszcze na horyzoncie. Niestety w niektórych sektorach sytuacja jest bardzo zła. Wskaźnik BIG dla przedsiębiorców wyniósł -9,42 pkt., to najniższy wynik w historii. Na drugim biegunie turystyka, której przedstawiciele po trudnym sezonie letnim w minionym roku sukcesywnie oceniają bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej coraz lepiej – wynika z 21. edycji Raportu BIG, publikowanego przez BIG InfoMonitor

Potwierdził się pesymistyczny scenariusz zapowiedziany w poprzednim Raporcie BIG w listopadzie 2012 roku. Szczególnie dotyczy to Wskaźnika BIG dla przedsiębiorców, który zanotował najniższy poziom w historii -9.42 pkt. Sytuacja wygląda równie poważnie w branży budowlanej, której indeks dla tego sektora od miesięcy oscyluje wokół 0 pkt. Na szczęście nie we wszystkich sektorach sytuacja wypada tak źle. Szczególnie dotyczy to branży turystycznej, w której poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej sukcesywnie poprawia się od zeszłego roku.

Główny Wskaźnik BIG mimo, że ma wartość niższą o 3 pkt. niż w listopadzie, jest na wyższym poziomie niż dokładnie 12 miesięcy temu. To bardzo istotny argument wspierający tezę o tym, że najgorszy okres spowolnienia już minął. W lutym 2012 roku firmy były optymistycznie nastawione i z nadziejami podchodziły do zysków związanych z organizacją Euro 2012, poza tym spowolnienia gospodarczego nie było jeszcze nawet na horyzoncie(www.BIG.pl/raportbig)

„Trzy miesiące temu przewidywaliśmy spadki Wskaźnika BIG, niestety te prognozy się sprawdziły. Wydaje się jednak, że najgorsze jest za nami. Szczegółowe dane wskazują, że kolejny raz wzrosły oceny zdolności kontrahentów do terminowego regulowania zobowiązań. Rośnie również wiele wskaźników wyprzedzających koniunkturę. Takie niskie wartości Wskaźnika BIG to również zmiana nastawienia firm, które są znacznie bardziej ostrożne w formułowaniu ocen.” – mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A.

Od przeszło sześciu miesięcy wzrasta liczba firm pozytywnie ocieniających zdolność kontrahentów do regulowania bieżących zobowiązań. Wynik ten jest wyższy w stosunku do badania z sierpnia 2012 o 5 pkt. proc. Obecnie 64% respondentów uważa, że ich partnerzy biznesowi mają wysoką zdolność do regulowania bieżących zobowiązań.
Na koniec lutego 2013 spadła liczba firm, które otrzymują więcej niż 75% płatności w terminie. Obecnie grupa ta zmniejszyła się o 4 pkt. proc. i wynosi 40%. Już od ponad 9 miesięcy powiększa się grupa firm, które otrzymały w terminie ponad 90% należności. Na koniec lutego było to 16% wszystkich badanych firm. Warto dodać, że na koniec maja zeszłego roku, grup ta liczyła 13% badanych. To jeden z sygnałów wskazujących na to, że najtrudniejszy okres już minął.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy o 10 pkt. proc. zmalała ogólna liczba respondentów (27%), którzy oceniają, że suma przeterminowanych należności z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci przekracza 100 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że w samym segmencie przedsiębiorców sytuacja również się poprawia , gdzie obecnie około 35% ankietowanych oczekuje na zaległe płatności, których suma przekracza 100 tysięcy złotych. Jeszcze trzy miesiące temu grupa ta była wyższa o 30 pkt. proc. To zaskakująco dobre wyniki, mimo to Wskaźnik BIG dla przedsiębiorców zanotował historyczne minimum.

„Naszym zdaniem wzrost poziomu płatności płaconych w terminie i o 30% niższy udział przedsiębiorstw oczekujących na płatności powyżej 100 tysięcy złotych, to efekt coraz lepiej działającego systemu wymiany informacji gospodarczej. Firmy lepiej i częściej sprawdzają wiarygodność finansową kontrahentów, dbają również o własny wizerunek solidnego płatnika. To dobra droga – dzięki temu minimalizują ryzyko współpracy z niesolidnymi partnerami.” – podkreśla Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

Zdaniem ekspertów BIG (www.big.pl) widać pierwsze optymistyczne sygnały dotyczące sytuacji gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że nawet firmy są bardzo ostrożne w inwestowaniu środków i rozwijaniu produkcji oraz oferowanych usług. Sytuacja gospodarcza w ciągu ostatnich lat już kilka razy wydawała się stabilizować, czy nawet poprawiać, by po kolejnych miesiącach znowu wpadać w spowolnienie. Ryzyko, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw jest więc duże. Stąd zalecana jest ostrożność w działaniu i pilnowanie kosztów.