Raport: Radom – dobrze wykorzystane sąsiedztwo stolicy

0

Miasta – satelity większych ośrodków gospodarczych coraz częściej doceniane są przez inwestorów. Przestają być już tylko „sypialniami” zasilającymi kadrowo Warszawę, Kraków czy Poznań, ale same w sobie zaczynają stanowić atrakcyjną lokalizację dla biznesu. Dobrym przykładem jest Radom – bohater najnowszego raportu Fundacji Pro Progressio.

Wiktor Doktór
Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio

Miasta, będące dotąd gospodarczymi satelitami bardziej znaczących ośrodków, zaczynają zwiększać biznesową samowystarczalność. Wielu inwestorów, którzy ulokowali swoje główne siedziby w dużej aglomeracji poszukuje miejsca na kolejne oddziały firmy poza jej granicami. Jest to często spowodowane względami ekonomicznymi – prowadzenie biznesu w największych miastach generuje dość wysokie koszty. Wybór pada zazwyczaj na mniejsze, położone w pobliżu destynacje. „Miasta drugiego wyboru” coraz prężniej się rozwijają i niektóre z nich zostały docenione przez inwestorów jako samodzielne biznesowe ośrodki – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio.

Powierzchnia biurowa w RadomiuPrzykładem jest, oddalony o 100 km od Warszawy, Radom, w którym ulokowało się aż 11 centrów operacyjnych świadczących m.in. usługi typu Call Contact Center, Finansowo-Księgowe, Archiwizacyjne oraz IT. W Radomiu od kilku lat rozwijana jest nowoczesna infrastruktura biznesowa, która sprzyja lokowaniu nowych inwestycji. Dobrym przykładem jest Radom Office Park, budynek klasy A wybudowany przez AIG/Lincoln. Łączna istniejąca powierzchnia biurowa (A, B, B+) miasta przekracza 15.000 mkw, a nowe planowane projekty biurowe są na poziomie 25.000 mkw. Radom to także silny ośrodek logistyczny. Łączna powierzchnia magazynowa jest tu na poziomie około 45.000 mkw.

Na terenie miasta obecnie funkcjonuje Radomska Podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W jej obrębie przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch tytułów pomocy: „nakłady inwestycyjne” lub „utworzenie i utrzymanie nowych miejsc pracy”. Maksymalna wielkość pomocy wynosi 35% nakładów inwestycyjnych lub 35% dwuletnich kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników (dla średnich przedsiębiorstw pomoc wynosi 45%, natomiast małych – 55%). Przy Urzędzie Miasta działa Wydział Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej, w którym inwestorzy mogą otrzymać pełen zakres wiedzy na temat lokowania inwestycji. Radom jest również członkiem Klubu Outsourcingu, który promuje i wspiera rozwój działalności outsourcingowej, zarówno usług jak i produkcji. Sprzyja to lokowaniu na terenie miasta kolejnych inwestycji z zakresu nowoczesnych usług dla biznesu.

Czytaj również:  Rekordowe półrocze na warszawskim rynku nieruchomości biurowych. Popyt wciąż przewyższa podaż

Komunikacja w RadomiuPotencjał sektora BPO/SSC, jednej z najprężniej rozwijających się branż w Polsce, dostrzegło także radomskie środowisko akademickie. Największa z uczelni – Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego – już dwukrotnie realizowała podyplomowe studia BPO, co zaowocowało kilkudziesięcioma absolwentami przygotowanymi do pracy w sektorze usług dla biznesu. W Radomiu funkcjonuje obecnie siedem szkół wyższych. Wszystkie położone są w dobrze skomunikowanych częściach miasta.