Rekrutacja specjalistów czy outsourcing kadry IT?

0

Sektor IT jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów na polskim rynku. Firmy coraz chętniej wdrażają specjalistyczne oprogramowanie, aby podnieść wydajności procesów biznesowych czy poprawić poziomu obsługi klienta. W związku z tym systematycznie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT. Co to oznacza dla potencjalnego pracodawcy? Jest to sygnał, że ma do czynienia z rynkiem pracownika, gdzie popyt na pracownika przerasta podaż. Wiele firm decyduje się na samodzielne poszukiwanie kandydata, jednak w przypadku przedsiębiorców nie związanych na co dzień z nowymi technologiami, którzy poszukują kadry IT do obsługi swojej infrastruktury czy też potrzebują wsparcia informatycznego w realizacji konkretnego projektu, praktycznym rozwiązaniem okazuje się outsourcing IT.

Jak podaje serwis pracuj.pl, aktualnie w Polsce jest ponad 5700 ofert pracy dla osób, które posiadają kompetencje w obszarze administracji oraz rozwoju oprogramowania. Tak duży wybór sprawia, że specjaliści jasno precyzują swoje wymagania, rosną ich oczekiwania, a zainteresowanie skupia się wyłącznie na tych propozycjach, które w 100% spełniają kryteria przyszłej, idealnej pracy. W związku z tym, obok atrakcyjnego wynagrodzenia, firmy prześcigają się w różnych benefitach poza płacowych tj. prywatna opieka medyczna, karnet na siłownię czy nauka języka obcego. Jak zatem znaleźć tego najlepszego z najlepszych?

„Na popularności systematycznie zyskuje outsourcing kadry IT. Jest to rozwiązanie, które pozwala czasowo zasilić własny zespół o dodatkowych pracowników, bez konieczności ich zatrudniania na stałe. Kolejną opcją jest outsourcing projektowy, gdzie realizację projektu powierzamy w całości firmie zewnętrznej, specjalizującej się w danej dziedzinie. Przykładowo, jeśli projekt zakłada produkcję oprogramowania, firma outsourcingowa przeprowadzi analizę, implementację, szkolenia, aż po bieżące utrzymanie i rozwój systemu. Jeśli przedsiębiorca chce na stałe zatrudnić pracownika o kompetencjach IT, jednak zagadnienia typu JAVA, JEE, CSS3 czy choćby AngularJS brzmią dla niego dosyć enigmatycznie, warto rozważyć zlecenie rekrutacji na zewnątrz” – tłumaczy Anna Borowska – Szlaga Senior Recruitment & Outsourcing Consultant w Infinite IT Solutions.

Czytaj również:  Biura jutra, czyli jak zmieni się środowisko pracy do 2029

Decydując się na samodzielne poszukiwania kandydata do pracy, należy zacząć od samej oferty pracy, która powinna się wyróżniać spośród innych propozycji zawodowych i zawierać kluczowe informacje: opis projektu i wykorzystywanych technologii, stawkę, formę współpracy oraz lokalizację. Kolejnym elementem, ważnym dla procesu rekrutacji i znalezienia najlepszego pracownika jest bezpośredni kontakt, podczas którego rekruter jest w stanie przekazać więcej szczegółowych informacji, które mogą okazać się kluczowymi w momencie podejmowania decyzji. Nie mniej istotną kwestią jest obecność firmy na portalach branżowych (Linkedin, Goldeline czy w mediach społecznościowych Facebook, Twitter, Google+) oraz udział w wydarzeniach branżowych, które także wspierają pozyskanie specjalistów IT.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój samej branży IT, systematycznie pojawiać się będzie zapotrzebowanie na nowe kompetencje, tak więc należy się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości stosowane metody rekrutacji będą ewoluować w kierunku tych zmian.