Rynek mieszkaniowy w Polsce – raport firmy doradczej CBRE

Rynek mieszkaniowy w Polsce – Wyzwania, ograniczenia oraz główne kierunki rozwoju

Warszawa

Polski rynek mieszkaniowy stoi u progu zmian zarówno jakościowych, jak i organizacyjnych. Najnowszy raport CBRE „Rynek mieszkaniowy w Polsce” skierowany jest do inwestorów kapitałowych oraz firm deweloperskich i ma na celu szczegółową analizę kondycji polskiego rynku mieszkaniowego. Publikacja omawia wyzwania i ograniczenia, a także główne kierunki rozwoju w jakim podąża rynek mieszkaniowy w Polsce, szczególną uwagę poświęcając rynkowi najmu, gdzie wyraźnie rośnie aktywność inwestorów instytucjonalnych.

Popyt inwestycyjny na zakup nowych mieszkań w Polsce napędzany jest zarówno przez czynniki makroekonomiczne, jak i przekonanie o długoterminowej wartości oraz bezpieczeństwie takiego rodzaju inwestycji. Rosnące od 2014 roku stopy zwrotu z wynajmu mieszkań, zachęcają osoby fizyczne do wycofywania środków z niskooprocentowanych lokat bankowych i obligacji na rzecz inwestycji w mieszkania. Jednocześnie z perspektywy deweloperów rozwój rynku najmu to ogromny potencjał dla zwiększenia poziomu sprzedaży nowych mieszkań oraz atrakcyjna alternatywa dla zwiększenia skali i dywersyfikacji działalności. Korzyści z inwestowania na prywatnym rynku najmu dostrzegli również inwestorzy instytucjonalni. W latach 2016-2017 sfinalizowano pierwsze transakcje międzynarodowych funduszy inwestycyjnych, które budują portfele mieszkań na wynajem i dla których rynek mieszkaniowy stał się równie atrakcyjny do inwestowania jak rynek biurowy czy handlowy.

„Wychodząc naprzeciw zachodzącym zmianom i potrzebom naszych klientów, CBRE aktywnie rozwija obszar usług adresowanych do inwestorów kapitałowych i firm deweloperskich operujących lub dopiero planujących swoją obecność na rynku mieszkaniowym. Nasza nowa publikacja to nie tylko kompendium wiedzy dla inwestorów, ale również praktyczny poradnik pozwalający zrozumieć procesy zachodzące na rynku oraz praktycznie wykorzystać tę wiedzę planując przyszłe inwestycje” komentuje Artur Pietraszewski Associate Director, Investment Properties, Residential CBRE.

Raport przygotowany przez CBRE we współpracy z Baker McKenzie, szeroko opisuje zjawiska determinujące dynamikę sprzedaży nowych mieszkań oraz prawne uwarunkowania dla rozwoju prywatnego i instytucjonalnego sektora wynajmu lokali. Prezentując historyczne i obecne procesy zachodzące na rynku mieszkaniowym, eksperci CBRE wskazują na perspektywy  rozwoju, organizacyjne wyzwania towarzyszące procesowi zakupu portfela mieszkań na wynajem oraz przygotowania do wprowadzenia na rynek takiej oferty.