Słabe dane z USA

0

sierpień 16, 2016 09:10

Zapowiada się kolejny tydzień osłabiania dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Słabość dolara powiązana jest z piątkową publikacją danych makroekonomicznych z tamtejszej gospodarki. Piątkowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej oraz inflacji mierzone koszykiem producenta rozczarowały. Podwyżka stóp procentowych po raz kolejny została oddalona w czasie.

Ceny w skali miesiąc do miesiąca spadły o 0.4%, konsensus ekonomistów zakładał odczyt na poziomie 0.1%. Powyższy odczyt nie może być uzasadniony jedynie spadkiem cen ropy naftowej, bowiem miara nieuwzględniająca „czarnego surowca” również zaliczyła spadek. Powyższe, bardzo negatywne dane płynące z amerykańskiej gospodarki mogą po raz kolejny odłożyć w czasie kolejna podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Pozytywny odczyt był konieczny, aby inwestorzy mogli puścić w niepamięć publikacji PKB za II kwartał 2016 roku.

Wszystko to przełożyło się na kontynuację trendu wzrostowego na parze walutowej AUD/USD. Na interwale dziennym kupującym udało się obronić strefę popytu 0.760-0.764. Bazowym scenariuszem pozostanie kontynuacja trendu wzrostowego. Popyt może wywindować notowania w okolicę poziomu 0.78.

Mateusz Groszek
Analityk Rynków Finansowych

Czytaj również:  Rynek akcji na świecie w 2019 roku nadal pod presją - IPOPEMA TFI