Spadek PKB na wyspach, Ameryka wciąż silna.

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Brexit i związana z nim niepewność powoduje, że brytyjska gospodarka nie ma się ostatnio najlepiej. Niewykluczone, że po spadku PKB w drugim kwartale, w trzecim zobaczymy nawet gorsze wyniki.

Kwartalny spadek PKB na wyspach

Dane z Wielkiej Brytanii niemiło zaskoczyły rynki. Tempo wzrostu tamtejszego PKB spadło i teraz wynosi 1,2%. Większy problem stanowi jednak kwartalny spadek o 0,2%, ponieważ w ekonomii dwa spadkowe kwartały z rzędu uznajemy za oznakę recesji. Biorąc pod uwagę zbliżający się termin Brexitu, trzeci kwartał tego roku raczej nie zapowiada poprawy. Niepewność dotycząca przebiegu Brexitu, nie pomaga w prowadzeniu biznesu, więc trudno się dziwić, że funt jest najtańszy od 2017 roku.

Czy Polska dołączy do obniżek stóp procentowych?

Ostatnia wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego zahacza o temat, który wielu analityków żywo interesuje. W wywiadzie dla “Ale Bank” stwierdził, że gdy dojdzie do spowolnienia w strefie euro, trzeba będzie pomyśleć o luzowaniu polityki pieniężnej. Pozostawienie polskich stóp procentowych na niezmienionym poziomie, sprawiłoby, że w przypadku luzowania polityki w strefie euro złoty szybko by się umocnił. Wbrew pozorom nie jest to dla nas korzystne, bo połączenie słabej koniunktury na zachodzie i mocnego złotego uderzy w polskich eksporterów.

Amerykański rynek pracy wciąż silny

Wczoraj poznaliśmy dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Pomimo pełnych obaw wiadomości ekonomicznych sytuacja w kraju wciąż jest bardzo dobra. Liczba wniosków wyniosła zaledwie 209 tysięcy, co nie tylko jest lepszym od oczekiwań wynikiem, ale obiektywnie niskim poziomem. Dane te spowodowały lekkie odreagowanie na dolarze, ale dalej jest on słaby względem euro. Warto zwrócić uwagę, że rynek powoli zaczyna wierzyć że jest szansa na to, że we wrześniu nie dojdzie do obniżki stóp procentowych i to również pomaga dolarowi utrzymywać wartość.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl