Startup – najlepszy sposób na biznes?

1

W Polsce działa obecnie ponad 2,4 tys. startupów, z czego prawie 60 proc. finansowanych jest z oszczędności przedsiębiorców. Założenie firmy często przynosi ich twórcom niewymierne korzyści, jednak osiągnięcie sukcesu zależy od wielu czynników. Sam dobry pomysł na biznes może nie wystarczyć, jeśli przedsiębiorca nie zabezpieczy swojego startupu przed najczęściej występującymi problemami prawnymi, a także nie znajdzie środków na dalsze finansowanie rozwoju firmy.

Każda osoba, która decyduje się na założenie własnego biznesu, liczy na to, że jej działalność spotka się z zainteresowaniem ze strony grupy docelowej. W wielu przypadkach ciężka praca, efektywna strategia oraz odrobina szczęścia, pomogą odnieść sukces na rynku. Aby tak się stało, najpierw trzeba dobrze poznać otoczenie zewnętrzne – ocenić swoje szanse, a także zidentyfikować możliwe zagrożenia.  Należy także zadbać o odpowiednie fundusze, dzięki którym firma będzie się rozwijała i stanie się konkurencyjna w branży, a także odpowiednio zabezpieczyć ją pod względem prawnym.

Młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero wchodzą na rynek, najczęściej brakuje doświadczenia, które co prawda nie jest determinantem sukcesu, ale na pewno sprawia, że wiele spraw można rozwiązać szybciej i prościej. Konkurencja na rynku jest pozytywnym zjawiskiem, które motywuje wszystkie firmy do ciągłego rozwoju komentuje Tomasz Gibas, prezes Coders Center, firmy wspierającej startupy, która specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu IT i nowych technologii.

Sposoby finansowania startupów

Z ostatniego raportu Startup Poland wynika, że prawie 60 proc. startupów w Polsce, czyli ich większość, finansowanych jest ze środków własnych. Jednak istnieje wiele innych sposobów na uzyskanie funduszy, które wspomogą rozwój firmy. Startupy mogą skorzystać z zasobów finansowych venture capital, zwrócić się do aniołów biznesu lub postarać się o pieniądze z unii europejskiej.

Czytaj również:  Rząd chce spopularyzować partnerstwo publiczno-prywatne. Inwestycje w takim modelu będą realizowane coraz częściej

Na fundusze venture capital składa się pula środków zainwestowanych przez różnych kapitałodawców. Zasoby finansowe inwestowane są zazwyczaj w projekty o wartości powyżej 5 mln zł, ponieważ wówczas ryzyko utracenia przeznaczonego nakładu jest dużo mniejsze. Innymi czynnikami przy wspieraniu nowych biznesów, kierują się aniołowie biznesu, czyli prywatni inwestorzy, którzy są zainteresowani projektami we wczesnej fazie rozwoju. Angażują się oni w dany projekt przez okres 3-6 lat, po czym sprzedają swoje udziały. Przeznaczając środki finansowe na młode przedsięwzięcia, liczą oni na wysoką stopę zwrotu. Z kolei z funduszy europejskich korzysta około 25 proc. startupów, co stanowi o stosunkowo niewielkim udziale tych środków finansowych.

Założenie startupu daje nowe możliwości i szanse na urzeczywistnienie własnego pomysłu na biznes, jednak wymaga także odważnych decyzji, dokładnych kalkulacji finansowych, ale także zapoznania się z kwestiami prawnymi i przede wszystkim podjęcia decyzji o formie działalności, od której w dużej mierze zależy wysokość przyszłych zysków.

Główne problemy prawne startupów w początkowej fazie działalności