Stopy procentowe, GBPUSD, Inflacja – ważne dane makroekonomiczne

0

Po emocjonującym tygodniu i decyzji w sprawie stóp procentowych przez trzy banki centralne należy odpocząć, ale wolne mamy tylko do czwartku. W poniedziałek czeka na nas publikacja inflacji z Państwa Środka. We wtorek napłyną dane z Australii oraz Wielkiej Brytanii. W kolejny dzień sesji, środę zapoznamy się z australijskim optymizmem konsumentów oraz poznamy kondycję brytyjskiego rynku pracy. Czwartek będzie najbardziej emocjonującym dniem ze wszystkim, ponieważ jest to tzw. „super czwartek„, O godzinie 13:00 poznamy koszt pieniądza ustalany przez bank centralny Anglii, a także amerykańską inflację. W ostatni dzień sesji napłynął do nas jedynie dane zza oceanu.

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Najistotniejsze dane makro dla Australii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Strefy Euro, Nowej Zelandii, Japonii, Wielkiej Brytanii

Źródło: Admiral Markets

GBP – Wielka BrytaniaInflacja oraz stopy procentowe

W czwartek o godzinie 13:00 poznamy koszt pieniądza w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych według overnight index swap wynosi niespełna 2 procent, natomiast do końca roku szacowane jest na 23.4 procenta.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii

Źródło: Bloomberg

Reasumując, zaskoczenia nie będzie. Niemniej jednak dzień przed super czwartkiem, w środę poznamy brytyjską inflację, która może poruszyć rynkiem walutowym. Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy inflacja w Wielkiej Brytanii jest na pierwszym miejscu, jej dalszy wzrost byłby jednoznaczny z podwyżką stóp procentowych, a to z umocnieniem funta brytyjskiego.

Na poniższej grafice zobrazowana jest reakcja kursu walutowego GBPUSD na publikację brytyjskiej inflacji (CPI YOY).

Market Impact Monitor

Market Impact Monitor

Źródło: Bloomberg

Po lewej stronie pokazana jest data poprzedniego odczytu, godzina, wartość aktualna oraz indeks zaskoczenia.

Czym większe zaskoczenie tym większy ruch na walucie. Dla przykładu zaskoczenie pozytywne 21 marca 2017 roku wynoszące 1.98 punktu doprowadziło do aprecjacji GBPUSD o 0.248 procenta. Po prawej stronie zobrazowano to przez błękitną linię, w pierwszych pięciu minutach od publikacji kurs wyskoczył po czym kontynuował swoje wzrosty.

Czytaj również:  Kompap: wzrost sprzedaży o 49% w I kwartale 2018

Z kolei negatywne zaskoczenie wynoszące -2.81 punktu doprowadziło do wyprzedaży GBPUSD o 0.068 proc.

Prawdziwy test dla brytyjskiej inflacji

23 czerwca 2016 roku Wielka Brytania przesądziła o swoim losie w Unii Europejskiej. Od tamtego czasu funt brytyjski do dolara amerykańskiego został wyprzedany o 19 procent. Tak duża deprecjacja brytyjskiej waluty doprowadziła do mocnego wzrostu cen importowanych towarów, a to diametralnie przełożyło się na wzrost inflacji. Niemniej jednak od dołka na notowaniach pary walutowej GBP niebawem minie 12 miesięcy, zatem czynnik ten przestanie oddziaływać na odczyty inflacji.

Inflacja CPI, Notowania GBPUSD

Inflacja CPI, Notowania GBPUSD

Źródło: Bloomberg

Na powyższym wykresie przedstawiono kurs walutowy GBP/USD (linia żółta) na tle inflacji CPI R/R. Ostatni wzrost inflacji w głównej mierze był spowodowany deprecjacją brytyjskiej waluty. Gdyby jednak po 12 miesiącach inflacja dalej wzrastała , to bank centralny zdecyduje się na szybsze zacieśnianie monetarne.

WIG20 – Instrument do obserwacji