Stopy procentowe zostaną na niezmienionym poziomie

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Dzisiejsze posiedzenie RPP nie budzi takich emocji jak jeszcze te rok temu. Nie mniej jeżeli Rada chce podjąć jakieś decyzje to do końca kadencji pozostało jej jeszcze tylko kilka spotkań. Wczorajsze dane o indeksach PMI wypadły słabo zarówno w Europie jak i w USA.

Dzisiaj kończy się dwudniowe posiedzenie RPP. Jeszcze nie tak dawno było to wydarzenie, które analitycy walutowi śledzili jako jedno z najważniejszych dla złotówki w ciągu miesiąca. Obecnie wynik posiedzeń jest niemalże pewny. W rezultacie samo posiedzenie jest właściwie neutralne dla rynków walutowych. Analitycy są zgodni co do faktu, że stopy procentowe zostaną na niezmienionym poziomie nie tylko na dzisiejszym, ale i na kolejnych spotkaniach. Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o możliwej podwyżce stóp w perspektywie pierwszej połowy 2016 roku. Obecnie termin ten oddalany jest nawet bardziej. Kilku analityków wróży nawet scenariusz jeszcze jednej obniżki, gdyby recesja rozlała się mocniej po świecie, a w USA nie doszło do podwyżek stóp. Czy jest zatem coś ważnego na tych posiedzeniach dla złotego? Jest, popołudniowa konferencja z komentarzem do obecnej sytuacji. Marek Belka już nie raz podkreślał na niej ważne wskazówki co do dalszych działań Rady. Nawet teraz pomimo zbliżającej się silnej reorganizacji składu tego gremium nie można wykluczyć podjęcia jakiejś decyzji gdyby sytuacja gospodarcza uległa pogorszeniu.

Wczorajszy Indeks PMI dla całej strefy euro wypadł delikatnie poniżej oczekiwań. Z największych gospodarek powyżej oczekiwań wypadł odczyt dla Niemiec, gorzej wyglądała za to sytuacja we Włoszech i we Francji. Co ciekawe pomimo tych gorszych danych w trakcie ich publikowania euro cały czas umacniało się względem dolara. Gorzej od oczekiwań wypadł również indeks dla Wielkiej Brytanii. W tym wypadku skończyło się to delikatnym osłabieniem funta. Ciekawie wypadły dane z USA. Publikowane są tam z odstępem 15 minut dwa konkurencyjne wskaźniki koniunktury. Indeks PMI dla przemysłu wypadł o 0,1pkt lepiej niż sądzono, z kolei Indeks ISM dla przemysłu był gorszy aż o 1,9pkt. W rezultacie mieliśmy dwa ruchy, najpierw dolar zyskiwał, a następnie tracił. Odbicie tego ruchu było widać na złotówce, gdyż to właśnie wtedy rozpoczął się ruch, który wywindował złotego powyżej 4,25zł.

Dzisiaj również w kalendarzu danych makroekonomicznych nie ma nudy. Warto zwrócić uwagę na:
14:15 – USA – raport o zatrudnieniu ADP,
16:00 – USA – zamówienia na dobra,
16:00 – Polska – konferencja po posiedzeniu RPP.

EUR/PLN

Komentarz walutowy 02.09.2015
Komentarz walutowy 02.09.2015

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 02.06.2015 do 02.09.2015

Kurs EUR/PLN porusza w krótkoterminowej formacji wzrostowej wewnątrz szerszej formacji wzrostowej. Dolne ograniczenie przebiega w okolicach 4,1950. Ruch w górę przebił ostatnie maksimum na 4,2400 podnosząc je niemal do 4,2600. Poziom ten jest nowym oporem.

CHF/PLN

Komentarz walutowy 02.09.2015
Komentarz walutowy 02.09.2015

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 02.06.2015 do 02.09.2015

Kurs CHF/PLN po osiągnięciu 4,0550 utworzył trend spadkowy, który po osiągnięciu minimów na 3,8350 przeszedł w boczny. Dla ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 3,9000, a następnie wspomniane minimum na 3,8350. Dla ruchu w górę ważnym oporem są maksima na 3,9200.

USD/PLN

Komentarz walutowy 02.09.2015
Komentarz walutowy 02.09.2015

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 02.06.2015 do 02.09.2015

Kurs USD/PLN porusza się w trendzie bocznym. Opór stanowić będzie linia łącząca maksima lokalne na 3,7700 a następnie maksimum na poziomie 3,8500. Wsparciem jest minimum lokalne na 3,6600.

GBP/PLN

Komentarz walutowy 02.09.2015
Komentarz walutowy 02.09.2015

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 02.06.2015 do 02.09.2015

Kurs GBP/PLN wybił się z szerszej formacji wzrostowej i przeszedł w trend boczny. Oporem dla ewentualnych wzrostów jest linia łącząca maksima lokalne na 5,8300. W przypadku dalszych spadków najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum na 5,7450.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i walutomat.pl

Currency One SA

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...
Wiadomości

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Koniec umocnienia złotego? Możliwe obniżki stóp i ryzyka polityczne

Złoty może stopniowo tracić na wartości na przestrzeni kolejnych...

Kurs euro zyskuje po decyzji EBC – rynek reaguje na „jastrzębią” obniżkę stóp

EBC nie zaskoczył rynków. Oczekiwana obniżka o 25 punktów...

Decyzja EBC w centrum uwagi. Kurs euro w górę

Posiedzenie EBC w centrum uwagi. EUR/USD po silnych zwyżkach...

Ekonomia polityczna Trumpa – zwiastun renesansu czy kryzysu?

Rynki, przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zaczynają wykazywać duże rozczarowanie...

Make trade war again! Kurs dolara poniżej 3,95 zł

Giełdy krwawią pod naporem technik negocjacyjnych prezydenta USA. Paniki...

Mieszane dane z USA i rosnąca niepewność. Dolar w odwrocie, złoty pozostaje silny

Wczorajsze dane z amerykańskiego przemysłu, jak i słowa prezydenta...

Widmo stagflacji nad USA. Inflacja wciąż wysoka, wzrost gospodarczy spowalnia – co zrobi Fed?

Stagflacja, czyli połączenie wysokiej inflacji i spowalniającego wzrostu gospodarczego,...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie