Tomasz Czechowicz: Venture Capital ciągle szansą dla polskich startupów

Venture Capital ciągle szansą dla polskich startupów

Ogromne znaczenie dla firm w początkowej fazie rozwoju ma zewnętrzne finansowanie. Jest czynnikiem decydującym o ich rozwoju, a co za tym idzie – ich dalszych losach. Pozwala przetrwać krytyczny moment, z którym często mierzą się startupy – powiedział Tomasz Czechowicz podczas spotkania organizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP.

3 lipca, w trakcie spotkania w Pałacu Prezydenckim, organizowanego w ramach projektu „Startupy w Pałacu” Tomasz Czechowicz wspólnie z Julią Krzysztofiak-Szopą (prezes Fundacji Startup Poland) oraz Jarosławem Królewskim (CEO Synerise) wziął udział w dyskusji Finansowanie i rozwój startupów w Polsce.

Venture Capital ciągle szansą dla polskich startupówSytuacja startupów w kraju nie jest taka zła, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście Chiny i USA są niezaprzeczalnymi liderami w dziedzinie innowacji, ale Polska znajduje się w czołówce krajów CEE – skomentował Tomasz Czechowicz z Grupy MCI. Zwrócił uwagę, że wyprzedzają nas jedynie Estonia i Czechy. – Przykładem spółek z polskiego rynku, które osiągnęły niezaprzeczalny sukces, są takie firmy jak Allegro czy PayU. Rozwinęły swoją działalność dzięki wsparciu inwestorów zewnętrznych – mówił Czechowicz.

Mimo potencjału drzemiącego w polskich startupach, krajowy rynek nie jest atrakcyjny dla europejskich i globalnych funduszy Venture Capital. Czechowicz ocenia, że potrzeba wiele czasu, aby ta sytuacja uległa zmianie. Aby nasz rynek oferował wysoką podaż spółek, w które zagraniczne fundusze będą chciały inwestować, Polska musi stać się pewnego rodzaju regionalnym centrum rozwoju – zbudowanym z najlepszych zespołów specjalistów. Istotnym elementem tego rozwiązania mogłaby być np. zmiana w systemie podatkowym dla osób prowadzących biznes technologiczny na bardziej przyjazny.

Czechowicz zwrócił także uwagę na podstawy rozwoju każdej spółki. To przede wszystkim ludzie zaangażowani w dany projekt. Podkreślił, że polscy specjaliści są pożądani przez zagraniczne firmy. – To bardzo ważne, aby takich ekspertów zatrzymać w Polsce, bo jest to kapitał, bez którego nie da się rozwijać żadnych projektów. Wiedzą o tym w szczególności firmy mające potencjał, by zostać tzw. jednorożcami. Ich sukces determinuje przede wszystkim praca liderów – podsumował Tomasz Czechowicz.

Projekt Startupy w Pałacu organizuje Dziennik Gazeta Prawna i Kancelaria Prezydenta RP. Inicjatywa ma na celu wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju, w tym ewentualnych inwestorów, partnerów biznesowych i nowych rynków zbytu. W ramach projektu organizowane są publiczne prezentacje najciekawszych inicjatyw biznesowych przed potencjalnymi inwestorami, szefami spółek skarbu państwa, przedstawicielami instytucji grantowych i organizacji typu Venture Capital, tzw. aniołami biznesu oraz ambasadorami zagranicznych państw. Dziś odbyła się piąta edycja spotkania.