Jeszcze w tym roku na Towarowej Giełdzie Energii dostępne będą kontrakty terminowe na energię. To może przyciągnąć nowych inwestorów

rp_b5c00d886a_603792916-olszewski-BOS.png

CEO Magazyn Polska

Na Towarowej Giełdzie Energii zostaną w tym roku wprowadzone nowe możliwości inwestowania. Między innymi będzie można tam handlować kontraktami terminowymi na prąd i nieco później na gaz. Prezes aktywnego na TGE DM BOŚ liczy na to, że zarówno rynek akcji, jak i towarów czeka w tym roku ożywienie.

W tym roku czekają nas duże zmiany związane z wprowadzeniem nowych instrumentów finansowych mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Radosław Olszewski, prezes zarządu DM BOŚ. – Jednym z produktów będą kontrakty (futures) oparte na energii, następnie pojawią się kontrakty na gaz. Mamy dosyć dużą bazę klientów, zresztą dostaliśmy ostatnio wyróżnienie od Towarowej Giełdy Energii za największą aktywność na rynku i pozyskiwanie klientów na rynku energii elektrycznej.

Kontrakty na prąd powinny być dostępne już jesienią. Jak tłumaczy prezes DM BOŚ, na giełdzie energii nie inwestują tradycyjni klienci giełdowi, czyli klienci indywidualni. Działają tam spółki, głównie spółki obrotu, oraz mali wytwórcy energii. DM BOŚ liczy na to, że jego klienci zainteresują się nowymi możliwościami inwestycyjnymi.

To jest potencjalnie baza klientów również do obrotu na kontraktach terminowych – podkreśla Radosław Olszewski. I ten rynek rośnie, widać to po wynikach Towarowej Giełdy Energii, która jest spółką z Grupy Giełdy Papierów Wartościowych, ale też ma to odzwierciedlenie w przychodach domu maklerskiego, gdzie znaczenie pozycji z tego segmentu rynku jest coraz większe.

Prezes DM BOŚ przyznaje, że wprowadzenie nowego instrumentu zawsze wiąże się z pewną niewiadomą. Jego zdaniem grupa osób i instytucji zainteresowanych nowymi możliwościami inwestycyjnymi może być jednak dość szeroka.

Liczymy, że ten segment zainteresuje też nowych graczy na rynku, być może zagraniczne instytucje finansowe, być może specjalistyczne fundusze inwestycyjne, ale również może być dostępny dla klienta indywidualnego. Dostęp do tego rynku będzie uproszczony, nie wiąże się z np. koniecznością płacenia VAT-u, tak jak w przypadku towaru, którym jest energia. Na pewno będą to instrumenty zbliżone specyfiką do tych instrumentów, z którymi klienci mają do czynienia na rynku finansowym, giełdowym czy pozagiełdowym.

Ubiegły rok nie był sprzyjający dla branży brokerskiej. Zawirowania na rynkach globalnych, w szczególności w naszej części Europy, konflikt na Ukrainie, również tzw. reforma OFE, miały negatywny wpływ na rynek giełdowy.

– W tej chwili mamy sytuację dosyć sprzyjającą rynkowi akcji ze względu na bardzo niskie stopy procentowe oraz wzrost gospodarczy ocenia prezes Radosław Olszewski z DM BOŚ. – Oczekujemy, że wreszcie ten rynek zaskoczy i klienci wrócą na rynek giełdowy albo bezpośrednio, albo pośrednio, czyli poprzez fundusze inwestycyjne. Czekamy na impuls, który może przyjść z ryków zagranicznych, ale też może być związany z napływem środków do funduszy inwestycyjnych.