Urządzamy domowe biuro. Jakie rozwiązania się z nim sprawdzą?

Urządzamy domowe biuro. Jakie rozwiązania się z nim sprawdzą

Ostatnie miesiące wszystkim nam pokazały, jak ważne jest posiadanie choćby najmniejszego, lecz własnego kącika do pracy zdalnej. Trudny czas zweryfikował nasze potrzeby i gust. Jeżeli stoisz przed wyborem mebli do domowego biura, poniższy tekst na pewno Ci w tym pomoże. Zaczynamy!

Ergonomia przede wszystkim, czyli jakie meble biurowe wybrać do domowego minigabinetu?

W domowym gabinecie przydadzą się na pewno takie meble biurowe, które cechuje wysoki komfort użytkowania. Producenci dbają o to, aby charakteryzowała je coraz lepsza ergonomia. Na liście absolutnych biurowych niezbędników na pewno znajdują się fotele gabinetowe. Odpowiednio wyprofilowane oparcie, dodatkowo regulowane pod kątem nachylenia, usprawnia codzienną pracę przed ekranem komputera. Istotna jest również możliwość zmiany wysokości i głębokości podparcia na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa, aby zapobiec dotkliwym bólom pleców. Stosowane w dobrych fotelach biurowych regulowane dwupłaszczyznowo zagłówki ograniczają bóle i napięcie mięśni na odcinku szyjnym. Jeśli chodzi o inne meble biurowe, na pewno nie może zabraknąć blatu roboczego. W wielu firmach niezbędne są stoły konferencyjne, które pomieszczą dużą liczbę pracowników. W warunkach home office jednak zdecydowanie wystarczą ergonomiczne biurka. Ciekawym rozwiązaniem są zwłaszcza te z możliwością płynnej regulacji blatu – z pozycji siedzącej aż do stojącej.

Jak wydzielić kącik do pracy zdalnej, gdy w mieszkaniu nie ma dodatkowego pokoju?

Nie każdy dysponuje tak dużą przestrzenią, aby w swoim mieszkaniu mógł wydzielić dodatkową przestrzeń na domowe biuro. Ten problem również da się rozwiązać. W części dziennej, czyli w salonie, można wygospodarować sobie niewielki kącik. Jak tego dokonać bez kosztownego dostawiania ścianek działowych? Można wykorzystać do tego meble biurowe – ich odpowiednie ustawienie stworzy niewielką niszę, w której będzie można odciąć się od bodźców płynących z zewnątrz. Drugim sposobem jest wykorzystanie silnego trendu – biofilii, oscylującego wokół zamiłowania do roślin doniczkowych i ogromnej potrzeby bycia blisko natury. Aby odgrodzić się od bodźców, można zastosować wysokie monstery o okazałych liściach oraz kwietniki. Ta zielona przegroda świetnie się prezentuje i tworzy odpowiedni mikroklimat we wnętrzu. Biofilia to trend, który bez wątpienia odnajdzie się w domowym biurze. Zwłaszcza, że przebywanie w otoczeniu roślin i patrzenie na ich zielone liście, zdaniem naukowców, pozytywnie wpływa na niwelowanie napięć i stresów, których w pracy biurowej zdecydowanie nie brakuje.

Podsumowując, trendy w wyposażeniu domowego biura oscylują zwłaszcza wokół ergonomii i komfortu pracy. Wiele badań pokazuje, że wygodna przestrzeń do realizacji zadań sprzyja utrzymaniu produktywności i skupienia przez dłuższy czas, zatem przekłada się na efektywność pracownika.