USD odporny, NZD traci na wartości po wytycznych RBNZ

0

Słaby odczyt azjatyckiego PMI ubiegłej nocy wywołał zaskakująco niewielkie reakcje na rynkach walutowych. Para AUD/USD ustabilizowała się na nieco niższym poziomie pod koniec sesji, mimo iż mogło to wynikać z rajdu w parze AUD/NZD po umiarkowanym komunikacie Reserve Bank of New Zealand, który w nocy spowodował spadek kursu NZD w całej tabeli.

Powrót poniżej rejonów 0,7600 może być potwierdzeniem trendu spadkowego NZD, a spready stóp na linii NZ-Australia sugerują, że preferowane będą krótkie pozycje w nowozelandzkiej walucie. Na potencjał spadkowy NZD może również wpłynąć obecne pozycjonowanie.

Wyprzedaż NZD była bezpośrednim wynikiem wystąpienia wiceprezesa RBNZ, Johna McDermotta, w którym sugerował on, że bank nie przewiduje żadnych podwyżek stóp, a wręcz rozważa obniżenie stóp procentowych w przypadku „dowodów na osłabienie popytu i krajowej presji inflacyjnej”.

Wczoraj miała miejsce gwałtowna wyprzedaż CHF po informacji o rozszerzaniu zakresu zastosowania ujemnych stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy (SBN). Oznacza to, że SBN zaczyna zachowywać się nieprzewidywalnie i że tendencja ta się utrzyma w przypadku ponownego zbliżenia się pary EUR/CHF do poziomu parytetu. Wpływ tej zapowiedzi na kurs CHF był istotny również ze względu na jej termin, który zbiegł się w czasie ze stosunkowo gwałtownym zmniejszeniem spreadów peryferyjnych EUR i ze spadkiem rentowności greckich obligacji.

W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym przewidziano m.in. odczyty flash PMI dla Europy, które raczej nie wywołają reakcji na rynkach. Jak już wspominaliśmy, wytyczne Europejskiego Banku Centralnego dotyczące programu luzowania ilościowego zostały już powszechnie przyjęte do wiadomości, przez co publikacje danych ekonomicznych w najbliższym czasie nie będą miały większego znaczenia, w szczególności te pozytywnie przekraczające powszechne oczekiwania. Wyjątkowo słabe odczyty to inna sprawa, ponieważ mogą wskazywać na próbę dalszych działań ze strony EBC.

Wykres: NZD/USD

Para NZD/USD powróciła poniżej poziomu 0,7600, a zatem zarówno próba umocnienia się powyżej maksimum poprzedniego przedziału w okolicach poziomu 0,7700, jak i pokonania lokalnego oporu w okolicach poziomu 0,7630, została odrzucona. Ta formacja wydaje się najkorzystniejsza dla niedźwiedzi, biorąc pod uwagę deprecjację NZD w pozostałych parach. Kolejny etap to obszar 0,7400/50, umożliwiający pełny test minimów z 2015 r. poniżej poziomu 0,7200.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta wydaje się w lepszej kondycji po akcji ubiegłej nocy, mimo iż zdecydowany nowy kierunek może obrać dopiero po komunikacie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w przyszłym tygodniu.

EUR: para EUR/USD pozostaje w połowie przedziału; obszar 1,0665/1,0700 może wskazywać na nowe osłabienie – preferowana jest sprzedaż, dopóki waluta pozostawać będzie poniżej dziennego poziomu zwrotnego 1,0750 i dopóki utrzyma się apetyt na ryzyko wspierający transakcje carry w EUR. Nie jest pewne, czy dzisiejsze odczyty PMI dla Europy wpłyną w znacznym stopniu na kurs EUR; pozytywne dane mogą zwiększyć apetyt na ryzyko, a tym samym osłabić walutę.

JPY: dotychczas waluta zachowywała się niczym wersja beta USD; para EUR/JPY najprawdopodobniej straci na wartości w przypadku, gdy straci na wartości para EUR/USD itd. W parze USD/JPY pierwszym interesującym poziomem będzie dopiero rejon znacznie powyżej poziomu 120,00 (chmury Ichimoku) i nawet wówczas konieczne będzie zdecydowane przekroczenie poziomu 121,00, aby poważnie brać pod uwagę przełamanie przedziału.

Czytaj również:  Polski transport w 2019 r.: popyt na usługi podobny jak w minionym roku, ale droga bardziej wyboista

GBP: waluta jest imponująco mocna, jednak najprawdopodobniej również bardzo podatna na spadki, jeżeli dzisiejszy odczyt sprzedaży detalicznej nie okaże się mocny. Trudno przewidywać nowe, znaczące maksima względem USD przed wyborami w Wielkiej Brytanii i przed posiedzeniem FOMC w przyszłym tygodniu. Uwaga na rejony 1,5000/1,4975 w parze GBP/USD, które mogą potwierdzić ewentualne podtrzymanie rajdu.

CHF: waluta straciła na wartości po komunikacie SBN; zobaczymy, czy rajd w parach EUR/CHF i USD/CHF okaże się jednorazowym wydarzeniem, czy też ma większy potencjał. Opcje call w parze USD/CHF z terminem co najmniej miesięcznym mogą być rozwiązaniem zarówno na wypadek spadku w parze EUR/USD, jak i rozstrzygnięcia sytuacji w Grecji w ciągu najbliższych kilku tygodni.

AUD: waluta jest stosunkowo odporna pomimo słabego odczytu chińskiego PMI ubiegłej nocy, mimo iż może to wynikać z licznych transakcji kupna w parze AUD/NZD. Tymczasem para AUD/USD wydaje się podatna na wahania, o ile ponownie zejdziemy poniżej ostatniego poziomu wsparcia (0,7683).

CAD: waluta wzbudza obecnie niewielkie zainteresowanie, mimo iż brak jakiejkolwiek kontynuacji w dół może sugerować, że ryzyko zaczyna dotyczyć wzrostu.

NZD: Waluta gwałtownie straciła na wartości w efekcie wydarzeń, które mogą ukierunkować kurs NZD na dłuższy czas, zarówno względem USD, jak i pozostałych walut. Para NZD/USD zdecydowanie zeszła poniżej poziomu 0,7600, a w przypadku słabego zamknięcia można zakładać powrót w niższe rejony przedziału, w kierunku minimów poniżej poziomu 0,7200.

SEK: z jakimikolwiek działaniami zaczekajmy na posiedzenie Riksbank w przyszłym tygodniu, ponieważ para EUR/SEK już od ponad miesiąca waha się pomiędzy poziomem 9,40 a poziomem 9,23.

NOK: w przypadku wyprzedaży ropy, para EUR/NOK wydaje się podatna na powrót do wyższego przedziału powyżej poziomu 8,50/55, ponieważ już od dłuższego czasu po znaczącym przełamaniu tego poziomu nie następuje kontynuacja w dół.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Nowa Zelandia: badanie zaufania konsumentów ANZ w kwietniu wyniosło 128,8 w porównaniu z odnotowanym w marcu 124,6
  • Australia: badanie zaufania przedsiębiorców NAB w I kw. wyniosło 0 w porównaniu z odnotowanym w IV kw. 2
  • Japonia: wstępny odczyt PMI w sektorze wytwórczym Markit/JMMA w kwietniu wyniósł 49,7 w porównaniu z przewidywanym 50,7 oraz z odnotowanym w marcu 50,3
  • Chiny: wstępny odczyt PMI w sektorze wytwórczym HSBC w kwietniu wyniósł 49,2 w porównaniu z przewidywanym 49,6 oraz z odnotowanym w marcu 49,6

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

John J Hardy, Saxo Bank