USD odporny, NZD traci na wartości po wytycznych RBNZ

0

Słaby odczyt azjatyckiego PMI ubiegłej nocy wywołał zaskakująco niewielkie reakcje na rynkach walutowych. Para AUD/USD ustabilizowała się na nieco niższym poziomie pod koniec sesji, mimo iż mogło to wynikać z rajdu w parze AUD/NZD po umiarkowanym komunikacie Reserve Bank of New Zealand, który w nocy spowodował spadek kursu NZD w całej tabeli.

Powrót poniżej rejonów 0,7600 może być potwierdzeniem trendu spadkowego NZD, a spready stóp na linii NZ-Australia sugerują, że preferowane będą krótkie pozycje w nowozelandzkiej walucie. Na potencjał spadkowy NZD może również wpłynąć obecne pozycjonowanie.

Wyprzedaż NZD była bezpośrednim wynikiem wystąpienia wiceprezesa RBNZ, Johna McDermotta, w którym sugerował on, że bank nie przewiduje żadnych podwyżek stóp, a wręcz rozważa obniżenie stóp procentowych w przypadku „dowodów na osłabienie popytu i krajowej presji inflacyjnej”.

Wczoraj miała miejsce gwałtowna wyprzedaż CHF po informacji o rozszerzaniu zakresu zastosowania ujemnych stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy (SBN). Oznacza to, że SBN zaczyna zachowywać się nieprzewidywalnie i że tendencja ta się utrzyma w przypadku ponownego zbliżenia się pary EUR/CHF do poziomu parytetu. Wpływ tej zapowiedzi na kurs CHF był istotny również ze względu na jej termin, który zbiegł się w czasie ze stosunkowo gwałtownym zmniejszeniem spreadów peryferyjnych EUR i ze spadkiem rentowności greckich obligacji.

W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym przewidziano m.in. odczyty flash PMI dla Europy, które raczej nie wywołają reakcji na rynkach. Jak już wspominaliśmy, wytyczne Europejskiego Banku Centralnego dotyczące programu luzowania ilościowego zostały już powszechnie przyjęte do wiadomości, przez co publikacje danych ekonomicznych w najbliższym czasie nie będą miały większego znaczenia, w szczególności te pozytywnie przekraczające powszechne oczekiwania. Wyjątkowo słabe odczyty to inna sprawa, ponieważ mogą wskazywać na próbę dalszych działań ze strony EBC.

Czytaj również:  Poznaj pozycjonowanie funduszy lewarowanych na rynku

Wykres: NZD/USD

Para NZD/USD powróciła poniżej poziomu 0,7600, a zatem zarówno próba umocnienia się powyżej maksimum poprzedniego przedziału w okolicach poziomu 0,7700, jak i pokonania lokalnego oporu w okolicach poziomu 0,7630, została odrzucona. Ta formacja wydaje się najkorzystniejsza dla niedźwiedzi, biorąc pod uwagę deprecjację NZD w pozostałych parach. Kolejny etap to obszar 0,7400/50, umożliwiający pełny test minimów z 2015 r. poniżej poziomu 0,7200.

Podsumowanie w koszyku G-10:

USD: waluta wydaje się w lepszej kondycji po akcji ubiegłej nocy, mimo iż zdecydowany nowy kierunek może obrać dopiero po komunikacie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w przyszłym tygodniu.

EUR: para EUR/USD pozostaje w połowie przedziału; obszar 1,0665/1,0700 może wskazywać na nowe osłabienie – preferowana jest sprzedaż, dopóki waluta pozostawać będzie poniżej dziennego poziomu zwrotnego 1,0750 i dopóki utrzyma się apetyt na ryzyko wspierający transakcje carry w EUR. Nie jest pewne, czy dzisiejsze odczyty PMI dla Europy wpłyną w znacznym stopniu na kurs EUR; pozytywne dane mogą zwiększyć apetyt na ryzyko, a tym samym osłabić walutę.