Uspokojenie na rynkach

forex giełda

Po kilku tygodniach przepełnionych różnego rodzaju ryzykami geopolitycznymi rynki finansowe mogły złapać trochę oddechu. Sytuacja w Syrii ucichła po ataku odwetowym Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Atak był bardzo precyzyjny, co przyczyniło się do braku eskalacji konfliktu. Dodatkowo, również USA i Chiny nie zdecydowały się na kolejne kroki w ramach wojny handlowej. Powyższe czynniki wraz z solidnymi odczytami makroekonomicznymi (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Stanach, PKB Chin) wpłynęły pozytywnie na najważniejsze rynki akcyjne na świecie. W skali całego tygodnia indeksy amerykańskie S&P, DJIA i Nasdaq Composite zyskały odpowiednio 0,52%, 0,42% i 0,56%. W Europie również miały miejsce wzrosty. Niemiecki DAX wzrósł o 0,79%, francuski CAC 1,84%, a brytyjski FTSE osiągnął stopę zwrotu na poziomie 1,84%.

Na polskim parkiecie w przeciwieństwie do największych indeksów światowych pojawiły się spadki. Indeks szerokiego rynku WIG stracił -0,55%, indeks WIG20 -0,52%, a indeksy mniejszych i średnich spółek znalazły się -1,55% i -0,47% pod kreską. W minionym tygodniu opublikowane zostały dobre dane z rynku pracy – dynamika wynagrodzeń (6,7% rdr) i zatrudnienia (3,7% rdr), jednak tempo wzrostu produkcji przemysłowej było niższe od prognoz (1,8% wobec 2,9% rdr).

Jeśli chodzi o krajowe podwórko, to w tym tygodniu czeka nas spokojny tydzień. We wtorek opublikowana zostanie wielkość podaży pieniądza M3, a w środę stopa bezrobocia. W piątek do wglądu zostanie udostępniony protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Na globalnych rynkach będzie miało miejsce jednak wiele istotnych odczytów. We wtorek opublikowany zostanie wskaźnik Ifo dla gospodarki niemieckiej, w czwartek zakończy się posiedzenie Rady Prezesów EBC, co będzie zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem tygodnia, a w piątek czeka nas sporo istotnych odczytów – PKB i CPI z Francji, PKB i stopa bezrobocia z Niemiec oraz PKB w USA (wstępne PKB za pierwszy kwartał).

Departament Zarządzania i Analiz SUPERFUND Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA