W 2021 tylko 1/3 firm w UE wykorzystuje chmurę  – jednak urośnie ona o o 20%

Arkadiusz Sikora, dyrektor generalny w VMware Polska
Arkadiusz Sikora, dyrektor generalny w VMware Polska

Chmura we wszystkich swoich odmianach nadaje zmianom potrzebnej dynamiki, napędzając rozwój i dystrybucję aplikacji. Bynajmniej, pomimo wszystkich zalet, tylko 1/3 firm w UE wykorzystuje technologie cloudowe. Jednocześnie ich adopcja szybko rośnie — przewiduje się prawie 20% wzrost w 2021 roku.

Światowe wydatki na usługi chmury publicznej mają wzrosnąć o 23,1% i osiągnąć wartość 332,3 mld dolarów w 2021, z 270 mld dolarów w 2020— wynika z najnowszej prognozy firmy Gartner. Chmura jest przyszłością, niezależnie od tego, czy firmy ją zrozumieją, czy nie — ci, którzy nie chcą pozostać w tyle, muszą ukierunkować swój rozwój w jej stronę. Dowodem mogą być prognozy IDC, które mówią, że do 2025 roku globalne wydatki na „całą chmurę” osiągną 1,3 biliona dolarów.

Przewaga podyktowana danymi

By lepiej zrozumieć gwałtowny rozwój gospodarki cyfrowej, musimy przyjrzeć się temu, co go napędza, czyli danym. Za każdym razem, gdy klikamy, wyszukujemy, oglądamy — generujemy informacje, w których nieskończoności kryje się ogromna wartość. Aby nadać temu większego sensu, potrzebujemy potężnych technologii — Big Data, Machine Learning czy Artificial Intelligence.

  • Obserwujemy szybki wzrost zainteresowania rozwiązaniami chmurowymi, które pomagają firmowym aplikacjom analizować i przetwarzać dane po to, by jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby odbiorców. Rynek jest coraz bardziej świadomy korzyści płynących z cloud computingu. Jednak oprócz tego “co”, trzeba jeszcze wiedzieć “jak” zrobić, aby migracja do chmury zakończyła się sukcesem, dlatego dobrze jest działać wspólnie z doświadczonym, technologicznym partnerem — mówi Tomasz Doligalski, członek zarządu i dyrektor ds. usług IT w Grupa 3S.

W jaki sposób przekształcić dane w coś wartościowego? Rozwiązaniem są aplikacje, które stanowią DNA przewagi konkurencyjnej. Dziś liczy się szybkość, np. wejścia na rynek, a potem tempo jego opanowania — oprogramowanie powinno być bezpieczne, dostępne we właściwym czasie i miejscu, na konkretnych urządzeniach.

Oznacza to rozmieszczenie aplikacji w architekturze chmurowej, która zapewnia środowisko odpowiednie do ich potrzeb, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości przenoszenia ich w miarę zmieniających się wymagań — co trudno osiągnąć wewnętrznie, w ramach istniejących jednostek programistycznych. Narzędzi i usług, które można uzyskać dzięki chmurze, po prostu nie da się  wypracować własnym sumptem.

Przeniesienie problemu z jednej platformy na drugą nie jest rozwiązaniem

Dla większości przedsiębiorstw nie ma jednej platformy, która realizowałaby wszystkie potrzeby organizacji. Chmura to termin zbiorczy, który obejmuje wszystko — od aplikacji działających lokalnie, po chmury prywatne, publiczne i brzegowe — przy czym każda firma potrzebuje odpowiedniego zestawu, aby działać według pierwotnych założeń. Tak duża multiplikacja może generować niespójności, luki i złożoności, które mają negatywny wpływ na wydajność aplikacji. Dlatego jednym z najważniejszych pytań wśród organizacji jest „jak możemy przenieść nasze aplikacje do dowolnej chmury sprawnie i bez żadnych zakłóceń?”.

  • Jest to jak najbardziej możliwe, dzięki jednolitej platformie zoptymalizowanej dla wszystkich aplikacji, która może być używana we wszystkich chmurach, od prywatnych po hiperskalowe, ze spójną infrastrukturą i operacjami — zmniejsza to złożoność, ryzyko i koszta. Dziś sukces jest możliwy dzięki szybkiej i elastycznej ścieżce przy wyborze chmury. Dzięki temu możemy dopasować potrzeby każdej aplikacji do optymalnego rozwiązania, mając swobodę korzystania z najbardziej wydajnych usług chmurowych i modernizacji — komentuje Arkadiusz Sikora, Country Manager w VMware Polska.

Firmy często hamują adopcję chmury z powodu obaw, że ich procesy i struktura nie są wystarczająco rozwinięte, aby odpowiednio wesprzeć wdrożenie i późniejsze użytkowanie narzędzi cloudowych. Co więcej, nieprzemyślana migracja nie wyeliminuje żadnych zasadniczych problemów — po prostu przenosi je do chmury.

Wybór chmury nie jest czarno-biały

Rozmowa o tym “czy firmy powinny być w chmurze?” nie powinna dotyczyć samej chmury, ale działalności biznesowej, z odpowiednim naciskiem na aplikacje i dane. Czego będziemy potrzebować w przyszłości? Z jakich informacji będziemy korzystać? Gdzie muszą się one znajdować? Gdzie muszą być przetwarzane? Gdzie należy odczytywać wyniki?

  • Warto opracować strategię, która skieruje nas w stronę rozwoju środowiska, infrastruktury i ich wymagań. Może to i w większości przypadków będzie, skłaniać nas w kierunku chmury. To z kolei jeszcze mocniej pozwoli upewnić się, że wybieramy odpowiednie rozwiązanie i usługi, które efektywnie wzmocnią działalność, którą prowadzimy — podsumowuje Arkadiusz Sikora, Country Manager w VMware Polska.

Pomimo wszystkich zalet, tylko 1/3 firm w UE wykorzystuje korzyści płynące z cloud computingu. W RPA tylko 22% firm korzysta z usług w chmurze. Szacuje się, że Bliski Wschód jest około 5 lat za USA, jeśli chodzi o wykorzystanie chmury. Aczkolwiek jej adopcja będzie tylko rosła, analiza Gartnera przewiduje prawie 20% wzrost w 2021 roku.

Współczesny świat uległ transformacji. Praktycznie wszystko, co dziś robimy, jest zależne od łączności cyfrowej, danych i aplikacji. Tempo zmian nie zwalnia — biznes uświadomił sobie, jakie możliwości stoją przed nim otworem.