W których miastach, przez ostatnich kilka lat, nie sprzedało się żadne nowe mieszkanie?

mieszkania

Intensywna działalność krajowych deweloperów nie skupia się wyłącznie na terenie największych miast. Przykład mogą stanowić podwarszawskie powiaty i okolice Poznania oraz Wrocławia, gdzie komercyjni inwestorzy mieszkaniowi działają bardzo aktywnie. Z drugiej strony, poza metropoliami znajdziemy również takie miasta, gdzie przez ostatnich kilka lat nie sprzedało się żadne nowe mieszkanie od dewelopera. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl poszukali takich deweloperskich „białych plam” na mapie Polski. Tab. 1 - Obrót nowymi lokalami 2019 - 2021

Główny Urząd Statystyczny dopiero niedawno podał dane z 2021 r. o sprzedaży nowych mieszkań w skali powiatów. Na podstawie tych informacji oraz wcześniejszych danych GUS z lat 2019 – 2020, eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzili, w których miastach liczących ponad 10 000 mieszkańców nie sprzedało się żadne nowe mieszkanie.

Na powyższej liście znalazły się nie tylko miasta liczące 10 000 – 15 000 mieszkańców. Widzimy również kilka większych ośrodków miejskich. W przypadku wszystkich badanych miast, brak aktywności deweloperów budujących lokale raczej nie jest dobrym prognostykiem. Aktywność branży deweloperskiej stanowi bowiem barometr sytuacji demograficznej i gospodarczej.

Należy oczywiście pamiętać, że powyższe informacje nie uwzględniają deweloperów sprzedających nowe domy. Jednakże w przypadku mniejszych miast, budowa domu zdecydowanie najczęściej jest realizowana samodzielnie przez osoby prywatne.