Warsaw Equity Group sprzedaje udziały w Clearcode

Przemysław Danowski, Partner Zarządzający Warsaw Equity Group
Przemysław Danowski, Partner Zarządzający Warsaw Equity Group

Warsaw Equity Group sprzedaje udziały w Clearcode, firmie tworzącej oprogramowanie dla branży AdTech i MarTech. Jest to część procesu przejęcia podmiotu przez ARICOMA Group, jednego z największych dostawców IT w Europie Środkowo-Wschodniej.

Clearcode to działająca od 2009 r. firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla branży reklamowej (AdTech) i marketingowej (MarTech). Specjalizuje się w tworzeniu platform do zarządzania reklamami w modelach RTB (real-time bidding) i programmatic, oraz rozwiązaniach w zakresie analityki i zarządzania danymi. Usługi Clearcode są szeroko wykorzystywane przez podmioty z branży reklamy i marketingu, m.in. przez wydawców, agencje, spółki mediowe czy właścicieli marek. W swoich biurach we Wrocławiu i Katowicach spółka zatrudnia ponad 100 pracowników odpowiedzialnych za tworzenie oprogramowania dla klientów, rozwoju biznesu i marketing oraz HR i finanse.

W 2017 r. Warsaw Equity Group (WEG), prywatna grupa inwestycyjna realizująca inwestycje typu venture capital/private equity, zainwestowała w Clearcode 2 miliony dolarów w ramach rundy A. Łączna kwota inwestycji wraz z odkupem części akcji od nieaktywnych akcjonariuszy osiągnęła poziom 3,6 miliona dolarów. Środki zostały przeznaczone m.in. na rozwój produktu Piwik PRO – narzędzia do mierzenia ruchu w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych, będącego alternatywą dla Google Analytics.

Na przełomie 2021 i 2022 r. ARICOMA Group, największa firma IT w Czechach, przejęła 100 proc. akcji w Clearcode. W ramach tej transakcji cały 22-procentowy udział w spółce sprzedała Warsaw Equity Group. Dokładna kwota transakcji nie została ujawniona.

– Przez okres trwania naszej inwestycji byliśmy aktywnie zaangażowani w rozwój Clearcode. W tym czasie spółka zrealizowała ponad 100 projektów dla klientów na całym świecie i uzyskała pozycję liczącego się w branży w skali globalnej gracza. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania zespołu, który wykonał ogromną pracę. Teraz spółka ma możliwość dalszego dynamicznego wzrostu poprzez bliską współpracę z inwestorem branżowym – mówi Przemysław Danowski, partner zarządzający Warsaw Equity Group.

Transformacja Clearcode i nowe horyzonty

Przemyślana strategia rozwoju oraz trwająca ponad cztery lata współpraca pomiędzy zespołami Clearcode oraz WEG zaowocowały rozwojem produktu Piwik PRO i w rezultacie wyodrębnieniem narzędzia do osobnej spółki. To pozwoliło na jego dalszy dynamiczny rozwój. Obecnie portfolio klientów Piwik PRO liczy ponad 200 firm z ponad 40 krajów. WEG pozostaje dalej akcjonariuszem Piwik PRO, a spółka nie jest przedmiotem transakcji z ARICOMA Group.