Wybory w Holandii. Brexitu ciąg dalszy

0

Jutro odbędą się wybory parlamentarne w Holandii. Dane makroekonomiczne z Chin wciąż imponują. Theresa May dostała upoważnienie do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu.

Wybory w Holandii

Już jutro Holendrzy wybierają parlament. Wybory w tym kraju nie byłyby tak istotne dla rynków walutowych, gdyby nie duże szanse na wygranie Partii Wolności. Jest to formacja uznawana za antyunijną i antyimigracyjną. Gdyby doszło do jej zwycięstwa należy się spodziewać szybkich przygotowań do opuszczenia przez Holandię Unii Europejskiej. W Holandii jednak nie istnieje próg wyborczy, co powoduje, że szansa na utworzenie rządu przez skrajne siły jest znacząco mniejsza. Przeważająca większości partii w tym kraju jest twardym przeciwnikiem opuszczenia Unii Europejskiej. W rezultacie bardzo prawdopodobnym jest, że zwycięska partia w wyborach nie będzie tworzyć koalicji rządzącej.

Dane z Chin

Poznaliśmy w nocy odczyty z chińskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,3% w skali roku czyli o 0,1% więcej niż oczekiwali analitycy. Na uwagę zasługuje sprzedaż detaliczna. Wzrost o 9,5% to aż 1% poniżej oczekiwań i jeden z najgorszych wyników od wielu lat. Dane z Chin jak to często bywa przesuwają się bardzo wyraźnymi trendami co stoi w pewnej sprzeczności z tym jak zachowują się te dane w innych gospodarkach. Nie zmienia to faktu, że parametry osiągane przez chińską gospodarkę są niepowtarzalne w żadnym innym dużym państwie. Rynki zareagowały na te informacje spokojnie delikatnie osłabiając juana względem dolara.

Plotki z EBC

Procedura Brexit-u rusza dalej. Uchwalono ustawę upoważniającą premier Theresę May do negocjowania warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W rezultacie negocjacje rozpoczną się niemal 9 miesięcy po referendum Brexitowym. Nie jest to jednak wcale koniec problemów, gdyż w dalszym ciągu pozostaje kwestia Szkocji. Ta istotna składowa Zjednoczonego Królestwa w dalszym ciągu pragnie pozostać w Unii Europejskiej i pragnie ponowić referendum niepodległościowe. Gdyby do tego doszło mielibyśmy z pewnością kolejne gwałtowne wahania wartości funta.

Czytaj również:  Dobre dane z USA wspierają dolara. Rosja nakłada sankcje na Ukrainę

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl