Yellen umacnia dolara. Credit Suisse zapłaci karę 5,3 mld usd

0
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Wczorajszy wywiad Janet Yellen niespodziewanie okazał się wydarzeniem dnia na rynkach walutowych. Kto kupuje obligacje USA? Credit Suisse potwierdził porozumienie z rządem USA.

Yellen umocniła dolara

Wczoraj szefowa FED udzieliła wywiadu na temat swojej instytucji i polityki pieniężnej. To co najważniejsze to zdefiniowanie stabilnych cen oraz pełnego zatrudnienia. Okazuje się, że stabilność cen uzyskujemy przy inflacji na poziomie około 2%. Biorąc pod uwagę, że obecnie mamy 2,1% oznacza to, że powinno się dążyć do jej ograniczenia. Ciekawostką jest opinia, że bezrobocie poniżej 5% oznacza już pełne zatrudnienie. Ostatnio parametr ten oscyluje w okolicach 4,7%. Skoro mamy już stabilny poziom cen i pełne zatrudnienie oznacza to, że FED powinien dalej podnosić stopy procentowe. Skoro nie ma ryzyk wzrostu bezrobocia a jest ryzyko wzrostu cen. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie działania rezerwy federalnej lubi ona utrzymywać trochę niższe stopy procentowe niż wynikałoby z powyższych założeń. W rezultacie tego wystąpienia inwestorzy ponownie zaczęli kupować dolara. Wzrosły również szansę wyliczane z kontraktów na stopę procentową, że do końca roku odbędą się 3 lub nawet 4 podwyżki stóp.

Gdzie pożycza Ameryka?

Poznaliśmy dane o największych kredytodawcach USA. Na pierwszym miejscu po ostatnich zmianach znów znajduje się Japonia. Tuż za nią są Chiny. Oba te kraje mają ponad 35% zagranicznego długu USA. Warto zwrócić uwagę, że zagraniczne zadłużenie USA generalnie spada w ostatnich miesiącach. Tylko w listopadzie zredukowało się o 1,5%. Nie oznacza to wcale, że USA się oddłuża. Jest to efektem zamiany długu zagranicznego na krajowy. Ważnym elementem jest też wyprzedaż amerykańskich obligacji przez Chiny. Kraj ten redukuje rezerwy walutowe by skupować juana i utrzymać jego wartość na rynku.

Credit Suisse potwierdził ugodę

Credit Suisse formalnie zatwierdził ugodę z amerykańskimi władzami. Wpłaci imponującą sumę 5,3 mld dolarów. Powodem kary jest wprowadzanie do obiegu instrumentów pochodnych opartych o kredyty, które nie spełniały deklarowanych parametrów. W rezultacie przenoszono na klienta zdecydowanie wyższe ryzyko niż wynikałoby z informacji udzielanych. To krach na rynku nieruchomości spowodował gwałtowny spadek wartości takich papierów oraz początek kryzysu z roku 2008.

Czytaj również:  Polska na piątym miejscu w UE pod względem rozwoju fotowoltaiki. Ten rok może być rekordowy dla branży

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – produkcja przemysłowa,
  • 14:00 – Polska – sprzedaż detaliczna,
  • 14:30 – USA – wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl