Zastosowanie gazu ziemnego

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez wykorzystania gazu ziemnego. Wydobywany w ilościach niespotykanych dotąd, ma ogromne zastosowanie w energetyce, przemyśle i innych branżach. Czy to dobry moment na rozważanie inwestycji w gaz ziemny? Sprawdźmy to.

Gaz ziemny – najważniejsze informacje 

Gaz ziemny, nazywany także błękitnym paliwem to prawdziwe odkrycie XXI wieku, w którym to priorytetem staje się ekologia i dynamiczne zmiany środowiskowe. O gazie ziemnym można mówić w samych superlatywach – nie generuje zanieczyszczeń w takiej skali jak węgiel, zapewnia łatwe i relatywnie tanie ogrzewanie budynków i jest niezwykle efektywne w przypadku wykorzystania przemysłowego. Wysoka wartość opałowa i wszechstronne zastosowanie sprawia, że gaz ziemny jest dzisiaj jednym z najbardziej cenionych źródeł ciepła

Gaz ziemny jest surowcem mineralnym, którego geneza powstania skupia się na rozkładzie substancji organicznych obecnych pod powierzchnią ziemi. Najważniejszym składnikiem gazu ziemnego jest metan, wzbogacony o inne gazy występujące w różnych ilościach, zależnych od miejsca eksploatacji surowca. 

Zastosowanie gazu ziemnego w gospodarce i nie tylko 

Gaz ziemny wykorzystywany jest w dużej skali w rosnącej liczbie sektorów gospodarczych. Do największych beneficjentów wykorzystania gazu ziemnego bez wątpienia zalicza się branża energetyczna, która zapewnia efektywną produkcję energii cieplnej i elektrycznej. To właśnie gaz ziemny stanowi punkt wyjścia do alternatywnego ocieplania budynków i produkcji ciepłej wody użytkowej

Surowiec ten jest także wykorzystywany w przemyśle hutniczym i chemicznym, gdzie stanowi fundament wielu procesów produkcyjnych skupiających się na produkowaniu różnych substancji chemicznych oraz surowców metalurgicznych – stali lub żelaza. Nie zapominajmy także o przemyśle spożywczym, w którym gaz ziemny zapewnia łatwy proces pasteryzowania i suszenia żywności. Ogromny potencjał tego złoża jest wciąż analizowany i coraz to nowe branże korzystają z jego dobrodziejstw, poprawiając tym samym efektywność swoich procesów biznesowych i gospodarczych. 

Jak wydobywa się gaz ziemny?

Gaz ziemny, podobnie jak inne surowce stanowi przedmiot inwestycji na rynkach towarowych i rynkach surowcowych. W tym kontekście warto zgłębić swoją wiedzą na temat procesu wydobycia złoża. W jaki sposób wydobywany jest gaz ziemny? 

Surowiec ten występuje pod ziemią, co wymusza przeprowadzenie relatywnie skomplikowanego procesu wydobywczego. Skupia się on na wywierceniu odpowiednich otworów w ziemi, a następnie na uwolnieniu gazu ziemnego. W zależności od miejsca wydobycia i zastosowania surowca stosuje się różne metody wiercenia – hydrauliczne, tradycyjne oraz innowacyjna metoda wytwarzania gazu ze złóż węglowodorów. 

Inwestowanie w rynki towarowe – czy warto?

Popyt na gaz ziemny niezmiennie rośnie, toteż nie dziwi fakt, że inwestorzy coraz częściej zwracają swoją uwagę na rynki surowcowe i gaz ziemny. Już od kilku lat, na bazie transformacji rynku energetycznego w Europie, inwestorzy zauważają wzmożoną dynamikę ruchu cen gazu ziemnego, co stanowi świetny powód do próby własnych sił przy spekulacjach inwestycyjnych. 

Inwestorzy indywidualni, posiadający otwarty rachunek inwestycyjny w XTB również mają możliwość inwestycji i handlu gazem ziemnym za pośrednictwem ETF-ów lub spółek zajmujących się wydobyciem gazu. Popularną formą inwestowania w gaz ziemny jest NATGAS, w ramach którego nie kupujemy fizycznie gazu ziemnego, a jedynie kontrakt na różnicę cenową zapewniający zysk lub stratę w zależności od dynamiki i zmian cenowych na rynku. 

Szukając ciekawej alternatywy dla swoich inwestycji, warto rozważyć możliwość zainwestowania w gaz ziemny, mając w pamięci standardowe ryzyko, z jakim wiąże się ulokowanie swoich oszczędności w inwestycje bez gwarancji zysku i kapitału.