Zawody przyszłości

0

Z okazji rozpoczynającego się roku akademickiego portal Pracuj.pl zapytał ekspertów z agencji doradztwa personalnego, jakie, ich zdaniem, będą zawody przyszłości oraz co warto studiować, aby znaleźć pracę. Eksperci są zgodni – do zawodów przyszłości należą stanowiska z obszaru inżynierii oraz IT. Humaniści powinni zaś zainwestować w znajomość języków obcych.  

 Kierunek: IT i inżynieria

„Pracodawcy z pewnością będą w najbliższych latach poszukiwali inżynierów różnych specjalności, ze wskazaniem na kierunki związane z nowymi technologiami, takie jak elektrotechnika, mechatronika, energetyka czy biotechnologia. Nieprzerwanie chłonna na specjalistów będzie również branża IT – prognozuje Aleksandra Figura, Team Leader w firmie doradztwa personalnego People.

„Do tzw. zawodów przyszłości należą stanowiska z obszaru inżynierii oraz IT, co związane jest z automatyzacją procesów oraz zastępowaniem podstawowych czynności przez maszyny i nowe technologie. Jeżeli zatem wybieramy się na studia warto rozważać przede wszystkim kierunki ścisłe. Stanowiska w tym obszarze będą też w przyszłości najlepiej płatne”  – potwierdza Monika Styczyńska, ekspert firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

Jednym ze wskazywanych zawodów przyszłość jest Analityk Data Mining. „To praca związana z analizą różnego rodzaju danych. Specjalista musi znać zaawansowane metody i narzędzia statystyczne oraz mieć wiedzę na temat baz danych i technologiach z nimi związanych. Praca powiązana z Big Data, raportowaniem, różnego rodzaju danymi konsumenckimi. Osoby specjalizujące się w powyższych dziedzinach na pewno znajdą pracę w bankowości, ubezpieczeniach, konsultingu, pharmie” – tłumaczy Dawid Gonerski – Talent Acquisition Consultant w Hays Poland.

W I półroczu tego roku na Pracuj.pl było ponad 27 tys. ofert pracy na stanowiska związane z IT. Ponad połowa ofert pracy dedykowana jest programistom. W porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku zapotrzebowanie na specjalistów od administrowania bazami danych, wzrosło o 80%. Dla inżynierów we analizowanym okresie było prawie 19 tys. ofert, 11% więcej niż w I półroczu 2013 roku.

Czytaj również:  Katarzyna Sułkowska ze zgodą KNF

Co oprócz kierunków ścisłych?

Tu znowu eksperci są zgodni. Największe szanse na zatrudnienie mają osoby ze znajomością języków obcych.„Obszary z potencjałem rozwoju, warte zainteresowania humanistów to przede wszystkim języki obce. Na naszym rodzimym rynku mamy coraz więcej inwestycji z zakresu centrów usług wspólnych, gdzie podstawową kompetencją jest właśnie znajomość języków obcych, zwykle dwóch na poziomie biegłym. Polska jest lokalizacją atrakcyjną dla inwestorów. W dużych miastach i ich okolicach możemy więc spodziewać się wzrostu liczby miejsc pracy dla kandydatów ze znajomością języków.” – tłumaczy Monika Styczyńska, ekspert firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup.

„W związku z rozwojem centrów usług wspólnych, warto też studiować kierunki ekonomiczne i logistykę, których absolwenci przy znajomości przynajmniej jednego języka obcego mają ogromne szanse na udany początek kariery.” – dodaje Aleksandra Figura, Team Leader w firmie doradztwa personalnego People.

Konieczność znajomości języków obcych potwierdzają również dane Pracuj.pl z których wynika, ze ponad 40% ofert pracy zawiera wymóg znajomości języka angielskiego.