Złotówka w odwrocie. Argentyna na skraju bankructwa

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Od początku tygodnia złotówka straciła do każdej z głównych walut 1-2% na wartości. Trump wycofuje USA z porozumienia z Iranem. Argentyna na skraju bankructwa.

Złoty w odwrocie

Od początku tygodnia widzimy wyraźny odwrót inwestorów ze złotego. tydzień zaczynał się z  euro poniżej 4,25 zł dzisiaj zbliżamy się do 4,30 zł. Frank szwajcarski zaczynał za 3,55 zł dzisiaj jest 3,62 zł. Dolar z kolei z 3,55 zł dotarł do 3,63 zł stając się ponownie droższym od franka. Największa zmiana miała miejsce na funcie. Z 4,80 zł dotarł dzisiaj powyżej 4,90 zł. Co się tak naprawdę dzieje na rynkach, że trwa odwrót od rodzimej waluty? Po pierwsze na rynku pojawiły się strach. W efekcie inwestorzy uciekają od bardziej ryzykownych walut. W odwrocie są właściwie wszystkie waluty naszego regionu świata z euro włącznie. Powodem jest przeniesienie uwagi inwestorów za ocean. Jak to często bywa w takich sytuacjach zyskał również funt.

Trump wycofał się z układu z Iranem

Tym samym zapowiedział sankcje gospodarcze na Teheran. To właśnie to jest jednym z głównym powodów napięć na światowych rynkach obecnie. Całe to zamieszanie pcha w górę dolara, który od wielu dni konsekwentnie umacnia się w porównaniu do euro. Drugim ważnym beneficjentem jest ropa naftowa, która drożeje pomimo umacniającego się dolara tym bardziej podnosząc zyski eksporterów. Na razie w porozumienie wciąż jest pozostałych 5 mocarstw gospodarczych. Ich ewentualne odejście powinno pogłębić problem.

Kryzys walutowy w Argentynie

Argentyńskie peso od początku roku straciło względem dolara około 20%. Kłopoty są na tyle poważne, że kraj wystąpił o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dzięki pożyczce planowana jest stabilizacja waluty aby uniknąć bankructwa. W tym wypadku ryzyko jest poważne, gdyż ostatnimi czasy kraj ten bankrutuje co kilkanaście lat. Od ostatniego minęły zaledwie 4 lata, zatem statystyka jest po stronie Argentyńczyków. Waluta osłabia się pomimo wzrostu stóp procentowych do imponujących 40%. Tylko w ciągu ostatnich tygodni wzrosły one o 12%. Powodem problemów są nadmierne wydatki budżetowe oraz inflacja wynosząca 25% w skali roku. W ramach ciekawostek warto przypomnieć, że w zeszłym roku Argentyna wyemitowała stuletnie obligacje. Wszystko wskazuje na to, że będą złą inwestycją kapitału.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:30 – USA – inflacja producencka,
  • 16:30 – USA – tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl