Zmiany w finansowaniu leczenia wywołają coroczne spory polityczne

Likwidacja NFZ jeszcze niczego nie zmienia, wiele zmieni dopiero realizacja rządowych zapowiedzi o przejściu na system budżetowy. Po to wprowadziliśmy system składkowy, aby odejść od corocznych sporów o wydatki na ochronę zdrowia przy uchwalania budżetu państwa. Te spory powrócą, a wydatki choć są teraz za niskie, to wcale nie muszą wzrosnąć.

– Sama likwidacja NFZ niczego istotnego nie zmienia, bo świadczenia mogą być kontraktowane przez budżet państwa lub fundusz celowy, albo przez urzędy wojewódzkie, a to oznacza tylko zmianę tabliczek na budynkach urzędów – mówi w rozmowie z MarketNews24 Jakub Szulc, ekspert międzynarodowej firmy doradczej EY.

Bardzo duże znaczenie ma natomiast realizacja zapowiedzi przejścia na system budżetowy w finansowaniu służby zdrowia. – Mamy obecnie system składkowy ze stawką 9 proc. od każdego wynagrodzenia, wprowadzony po to, aby finansowanie ochrony zdrowia oderwać od sporów politycznych i to dzięki temu budżet NFZ wzrósł z 35 mld zł w 2005 r. do 77 mld zł w 2016 r.

Wraz z przejściem na system budżetowy te coroczne spory polityczne powrócą.