Zmiany w sektorze technologicznym

giełda inwestycje

Niektóre z największych spółek technologicznych mogą zmieniać sektory w ramach proponowanej reorganizacji GICS* na 2022 r. Mogłoby to znacznie zwiększyć rozmiar sektorów finansowego i przemysłowego oraz zredukować sektor IT i pogorszyć koncentrację akcji (patrz wykres). Podkreśla to również trudności w klasyfikacji wielu branż, od płatności po odnawialne źródła energii i konopie indyjskie. To nadal napędza duży wzrost inwestycji tematycznych.

WPŁYW

Światowi liderzy płatności cyfrowych Visa (V), Mastercard (MA), Paypal (PYPL) mogą opuścić sektor Technologiczny (XLK) i dołączyć do Finansowego (XLF). Byłyby to akcje z pierwszej dziesiątki, co czyniłoby go drugim co do wielkości sektorem. Sprawiłoby to również, że Tech byłby jeszcze bardziej skoncentrowany. Apple (AAPL) i Microsoft (MSFT) stanowią obecnie 40 proc. sektora. Procesory danych Automatic Data (ADP), Fidelity National (FIS), Paychex (PAYX), Broadridge (BR) mogą dołączyć do sektora Przemysłowego (XLI).

CO TO JEST *GICS?

Globalny System Klasyfikacji Branży (GICS) to struktura służąca do klasyfikowania firm w branżach i sektorach, stanowiąca podstawę większości wartej 10 bilionów dolarów branży ETF. Byłaby to dopiero trzecia duża zmiana od uruchomienia w 1999 roku, po utworzeniu sektorów nieruchomości (2016) i komunikacji (2018). Zmiany w sektorze technologicznym

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro