5 zalet bycia na bieżąco z rynkiem pracy

Co oprócz pensji? Pozafinansowe benefity dla pracowników.
5 zalet bycia na bieżąco z rynkiem pracy
Według raportu Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany“, aż 86 proc. Polaków uważa, że warto być na bieżąco z rynkiem pracy i śledzić aktualne oferty, nawet jeśli jest się obecnie zatrudnionym. Jednocześnie okazuje się, że jedna czwarta badanych nie podejmuje żadnej aktywności w celu pogłębienia swojej wiedzy na temat aktualnych oczekiwań pracodawców. O korzyściach, jakie dla rozwoju naszej kariery może przynieść systematyczne obserwowanie sytuacji na rynku pracy i wymagań pracodawców opowiada Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

Jak wynika z badania Pracuj.pl, aby być na bieżąco z rynkiem pracy i aktualnymi oczekiwaniami firm, 42 proc. badanych szuka informacji w internecie. Niewiele mniej, bo 41 proc. osób odpowiedziało, że wiedzę dotyczącą najnowszych trendów na rynku pracy, pozyskuje z rozmów ze znajomymi z branży. Jednocześnie, 26 proc. Polaków regularnie śledzi pojawiające się oferty pracy. Częściej regularne śledzenie ofert pracy deklarują osoby w wieku 18 – 29 lat (34 proc.).

  1. Szansa na lepszą (i lepiej płatną) pracę

Zdaniem blisko połowy (49 proc.) pracujących Polaków, nasze perspektywy na znalezienie lepszego zatrudnienia w innej firmie zwiększają się dzięki regularnemu śledzeniu ofert pracy. Zarazem zmiana pracodawcy to często bardzo dobry sposób na przeciwdziałanie „niskopłacyzmowi”, na który narzeka 70% pracujących Polaków. Dlatego warto regularnie analizować pojawiające się oferty i zachodzące zmiany na rynku pracy. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniach lepszej pracy, może być też funkcjonalność rekomendowania profilu zawodowego założonego na Pracuj.pl. Profile założone na Pracuj.pl nie są publicznie dostępne, mogą je obejrzeć wyłącznie osoby poszukujące pracowników. Dzięki technologii Pracuj Select użytkownicy będą polecani tylko na oferty pracy odpowiadające ich kwalifikacjom i doświadczeniu, co gwarantuje kontakt jedynie od rekruterów, którzy mogą zaproponować ofertę pracy dopasowaną do profilu zawodowego danej osoby. Użytkownicy w swoim profilu mogą również sprawdzić, ilu rekruterów na Pracuj.pl szuka kandydatów o ich kompetencjach, co dodatkowo zachęca do pozostawania na bieżąco z ofertami pracy.

  1. Stały rozwój zawodowy

W raporcie Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany“, 24 proc. badanych wskazuje również, że bycie na bieżąco z rynkiem pracy zapewnia możliwość stałego rozwoju zawodowego. Analizowanie ogłoszeń o pracę, a tym samym zmieniających się w nich wymagań, bez wątpienia wzmocni naszą wiedzę na temat rynku pracy. Dzięki temu uzyskujemy cenne informacje odnośnie umiejętności, które powinniśmy nabyć i rozwijać, a następnie podjąć działania zmierzające do podniesienia pożądanych kwalifikacji. To najlepszy sposób na przeciwdziałanie „rutynizmowi”, na który według badania skarży się ponad 24 proc. pracujących Polaków.

Planowanie rozwoju zawodowego jest niezbędnym elementem współczesnego rynku pracy. Powinniśmy być gotowi do ciągłego doskonalenia naszych kompetencji. Co z kolei wymaga od nas rozeznania w obszarze obecnych trendów i wymagań na rynku pracy  – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

  1. Wiedza na temat oczekiwań pracodawców

W badaniu Pracuj.pl, respondenci wskazują również kolejne korzyści z regularnego obserwowania rynku pracy. Zdaniem 24 proc. Polaków, pozwala nam to na stałe aktualizowanie niezbędnej wiedzy w kontekście kompetencji pożądanych obecnie przez pracodawców.

Powinniśmy traktować rynek pracy jak dobrego znajomego, z którym warto być w kontakcie. Obserwując trendy i oczekiwania pracodawców, mamy szansę na bardziej realny obraz samego siebie, swoich kompetencji. Jednocześnie, jeżeli widzimy gdzieś luki, obszary do rozwoju, możemy świadomie podjąć decyzję, w jakim kierunku chcemy zmierzać, czego chcielibyśmy się jeszcze nauczyć. W regularnie pojawiających się ofertach pracy w serwisie Pracuj.pl możemy sprawdzić, jakie wymagania są obecnie stawiane osobom o naszej specjalizacji zawodowej, jakie umiejętności są przez pracodawców pożądane. Dzięki temu będzie nam łatwiej określić czego nam brakuje i podjąć kroki zmierzające do uzupełnienia kwalifikacji – przekonuje Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

  1. Psychiczny bufor

Aż 59% badanych twierdzi ponadto, że ich praca wiąże się z dużym stresem. Złe samopoczucie w obecnej firmie, wynikające np. z nadmiernego obciążenia obowiązkami, czy konfliktu z przełożonym, współpracownikiem lub klientem, możemy zniwelować, będąc na bieżąco z rynkiem pracy. Będzie to możliwe m.in. dzięki systematycznej analizie naszej sytuacji zawodowej, w tym za sprawą analizy ofert pracy. Nawet sama świadomość, że w naszej specjalizacji stale pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę, a tym samym ciekawe szanse rozwoju, może spełnić funkcję swego rodzaju bufora psychicznego, uodporniającego nas na stresujące sytuacje.

  1. Rozwój umiejętności autoprezentacji i świadomości swoich mocnych stron

Regularna analiza ofert pracy czy bieżąca aktualizacja CV pomagają nam też w dostrzeżeniu naszych mocnych zawodowych stron.

Bardzo często mamy problem z właściwym przedstawieniem naszych mocnych stron – kluczowych kompetencji, czy sukcesów zawodowych na spotkaniu z rekruterem lub obecnym przełożonym, kiedy negocjujemy podwyżkę lub kwestię awansu. Jeszcze przed rozmową, powinniśmy dokonać starannej analizy rynku pracy np. pod kątem zarobków na analogicznych stanowiskach w innych firmach. Wystarczy, że wejdziemy na www.zarobki.pracuj.pl i porównamy nasze wynagrodzenie z osobami znajdującymi się na tym samym etapie kariery w naszej branży. Równie ważne jest stałe aktualizowanie CV, które pozwala nam uporządkować nasze kluczowe doświadczenie zawodowe, które będziemy chcieli wykorzystać jako nasz atut w negocjacjach – uważa Sabina Dąbrowska-Olbryś z Grupy Pracuj.

W najnowszej kampanii Pracuj.pl zachęca Polaków do przyglądania się swojej karierze, bycia na bieżąco z trendami rynkowymi oraz analizy ofert pracy dostępnych w serwisie. Kampania jest oparta na zabawie słowotwórczej wykorzystującej takie słowa jak „niskopłacyzm”, „tumiwisizm” czy „rutynizm”. Niestandardowa forma przekazu ma zwracać uwagę na symptomy, które mogą być znakiem, że nadszedł czas na zmianę pracy.

*Wyniki badania zrealizowanego na zlecenie Pracuj.pl przez TNS Polska, na reprezentatywnej próbie 1000 aktywnych zawodowo Polaków (kwiecień 2016).

Powoływanie się na wyniki badania jest możliwe wyłącznie za podaniem źródła: Raport Pracuj.pl „Czas na zawodowe zmiany”.

###

Pracuj.pl to wiodący polski serwis rekrutacyjny. Kandydatom dostarcza codziennie ponad 30 tysięcy ofert pracy od atrakcyjnych pracodawców, a także porady specjalistów dotyczące poszukiwania pracy, rozwoju kariery zawodowej oraz zdobywania dodatkowych kwalifikacji. Portal powstał w 2000 r. i należy do Grupy Pracuj, będącej właścicielem wiodących marek na rynku rekrutacji on-line w Polsce i na Ukrainie.