Agencja doradztwa personalnego – czy warto z niej korzystać?

0

Kiedy szukamy nowego pracownika na wolne stanowisko, na pewno zależy nam na tym, aby nasze działania były skuteczne. Oczywiście będzie to zależeć od wielu kwestii, jednak jedną z najważniejszych jest to, jakie narzędzia wykorzystamy w naszych poszukiwaniach. Mimo tego, że w większości przedsiębiorstw istnieją całkiem dobrze rozwinięte działy HR, to i tak czasami korzysta się z usług agencji doradztwa personalnego. Dlaczego?

Samodzielne działania – nie zawsze skuteczne

Jak już wspominaliśmy, spora część firm poszukując pracowników, stawia na własną wiedzę i własne zasoby. Najczęściej jest to motywowane tym, że niechętnie pragniemy oddać gestię w pozyskiwaniu nowych członków zespołu w czyjeś ręce i przede wszystkim – kosztuje to pewną kwotę pieniędzy. Jednak czy tak naprawdę daje to wymierne oszczędności, niemożliwe do osiągnięcia we współpracy z agencją doradztwa? Otóż nie do końca! Cały proces poszukiwań jest znacznie bardziej skomplikowany! To nie tylko zamieszczenie ogłoszenia, lecz także dodatkowe roboczogodziny dla osób odpowiedzialnych za ich pozyskanie! A dobrze wiemy, że czas to pieniądz!

Skuteczność przede wszystkim

Czasami wydaje nam się, że nie ma większej różnicy, kto będzie szukał pracownika, gdyż pozornie mamy do dyspozycji takie same narzędzia jak profesjonalny rekruter. Łatwo się domyślić, że jest to nieprawdziwe stwierdzenie! Doświadczeni specjaliści mają dostępy do rozbudowanych baz danych pracowników mogących spełnić stawiane przez nas wymagania. Oczywiście nie oznacza to tego, że znalezienie tego „idealnego” kandydata jest banalne! Zanim to się stanie, specjalista wykona ogromną ilość telefonów, wyśle setki maili i spotka się z tymi, którzy mogą wpisać się w nasze potrzeby! Pomyślcie tylko: ile zajęłoby to Twojej firmie?

Podsumowanie

Skorzystanie z usług agencji doradztwa personalnego takiej jak Lobo HR daje nam większe szanse na znalezienie pracownika, którego poszukujemy. Często nie zdajemy się sobie sprawy, jak dużo pieniędzy, jak i czasu poświęcamy na jeden proces rekrutacji, który niekoniecznie może zakończyć się sukcesem. Gdy jednak poszukamy innych, zwykle skuteczniejszych narzędzi – prawdopodobnie zmieni to się na dobre!