Analiza techniczna i fundamentalna AUD

0

Od początku września dolar australijski był jedną z najsłabszych walut w koszyku G10 i obecny sentyment powinien zostać utrzymany do końca bieżącego roku kalendarzowego. Najwięcej stracił do brytyjskiej waluty, w niecałe 6 tygodni GBP umocnił się względem AUD aż 4.16 procenta. Kolejną walutą zyskującą do AUD okazał się dolar amerykański, wynik był o 2 proc. gorszy niż w przypadku funta.

Wyprzedaż AUD

Źródło: Bloomberg

Stopy procentowe – AUD

Dolarowi australijskiemu szkodzą nie tylko gorsze od oczekiwań dane makroekonomiczne, ale również bardzo gołębi komunikat australijskiego banku centralnego. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Banku Australii sugerują, że stopy procentowe nie zostaną podniesione jeszcze przez długi czas, natomiast aprecjacja waluty jest niepożądanym zjawiskiem.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Australii

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w Australii

Źródło: Bloomberg

Inwestorzy nie spodziewają się, że bank Australii podniesie stopy procentowe w tym roku. Prawdopodobieństwo powyżej 50 proc. na zwiększenie kosztu pieniądza przypada dopiero na lipiec 2018 roku, co jest bardzo odległym terminem.

Chiny – Surowce

Kolejnym aspektem osłabiającym dolara australijskiego na szerokim rynku są Chiny. Ostatnia wrzawa na temat poprawy warunków gospodarczych doprowadziła do mocnej zwyżki cen metali przemysłowych oraz tamtejszych indeksów giełdowych. W nadchodzących miesiącach powinniśmy spodziewać się mocniejszej korekty na tamtejszym rynku, co negatywnie wpłynie na ceny surowców. Widać to chociażby po notowaniach rudy żelaza, która od początku września potaniała o 15 proc. W związku z tym rykoszetem dostanie gospodarka Australii, której eksport oparty jest właśnie o metale przemysłowe.

Indeks metali przemysłowych (linia żółta) na tle AUDUSD

Indeks metali przemysłowych (linia żółta) na tle AUDUSD

Źródło: Bloomberg

Powyższa grafika obrazuje bardzo silną korelację australijskiej waluty z metalami przemysłowymi. Jeżeli indeks metali przemysłowych nie pokona szczytu z bieżącego roku kalendarzowego, to dolar australijski powinien być pod presją sprzedających.

Fundusze lewarowane – AUDUSD

Ostatnim elementem mogącym negatywnie przełożyć się na notowania dolara australijskiego są fundusze lewarowane. Wspomniana grupa spekulantów od czerwca bieżącego roku budowała długą pozycję na australijskiej walucie. Pozycje netto na kontraktach terminowych znalazła się na poziomie 2013 roku, niemal swoich maksimów. Dalsza deprecjacja AUD na rzecz innych walut powinna doprowadzić do szybkiego upłynnienia długich pozycji.

Czytaj również:  Kurs dolara do euro na fali politycznych zawirowań

Pozycjonowanie podmiotów niekomercyjnych na dolarze australijskim

Pozycjonowanie podmiotów niekomercyjnych na dolarze australijskim

Źródło: Bloomberg

W pierwszym panelu powyższej grafiki przedstawiono pozycje netto podmiotów niekomercyjnych (linia biała) na tle pary walutowej AUDUSD. Co z tego wszystkiego wynika? Pozycje netto, tak jak wcześniej wspomniane wskazują na hiperoptymizm, pisaliśmy o tym tutaj.

Z kolei w dolnym panelu przedstawiono pozycje krótkie (linia czerwona) na kontraktach terminowych vs pozycje długie. Przewaga jest tych drugich, wcześniej czy później dojdzie do ich masowego upłynnienia, co spowoduje mocniejsze tąpnięcie kursu AUDUSD.

AUDUSD – analiza techniczna

Notowania AUDUSD, interwał tygodniowy

Notowania AUDUSD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets