Apple prezentuje aplikację Logic Pro X

Apple Sklep

Firma Apple zaprezentowała dziś aplikację Logic Pro X, najbardziej jak dotąd zaawansowaną wersję Logic Pro, wyposażoną w nowy interfejs stworzony z myślą o profesjonalistach, potężne nowe narzędzia dla kreatywnych muzyków oraz wzbogacony zestaw instrumentów i efektów. Logic Pro X zawiera rewolucyjną nową funkcję Drummer (Perkusista), która pełni rolę wirtualnego muzyka sesyjnego i automatycznie gra wraz z użytkownikiem w różnych stylach i z zastosowaniem różnych technik. Z kolei funkcja Flex Pitch jest zintegrowanym edytorem wysokości nagrań audio. W ofercie Apple pojawiło się także innowacyjne rozwiązanie Logic Remote służące do sterowania aplikacją Logic Pro X z iPada. Dzięki niemu użytkownicy mogą tworzyć i miksować muzykę z dowolnego miejsca w pomieszczeniu.

„Logic Pro X to jak dotąd najpotężniejsza wersja tej aplikacji, wyposażona w zaawansowane narzędzia i nowy interfejs, który usprawnia tworzenie muzyki o profesjonalnej jakości” — powiedział Philip Schiller, wiceprezes Apple ds. globalnego marketingu produktów. „Jesteśmy przekonani, że muzycy z entuzjazmem odniosą się do nowych funkcji dla twórców, takich jak Drummer, Flex Pitch, Track Stacks i Arpeggiator”.

„Aplikacja Logic Pro odegrała zasadniczą rolę w komponowaniu i nagrywaniu naszego debiutanckiego albumu Night Visions, dlatego nie mogliśmy się wprost doczekać na nową wersję Logic Pro X” — powiedział Wayne Sermon, gitarzysta zespołu Imagine Dragons, którego muzyka sprzedaje się w „platynowych” nakładach. „Jesteśmy zachwyceni nowym interfejsem, a funkcje Logic Pro X dla twórców muzyki były dla nas inspiracją do tworzenia nowego materiału już w trakcie naszej trasy koncertowej”.

Logic Pro X otrzymała unowocześniony interfejs oraz nowe możliwości, zachowując wszystkie funkcje tak cenione dotąd przez profesjonalistów. Przejrzysty interfejs zapewnia dostęp do zaawansowanych narzędzi, zaś funkcje o charakterze bardziej technicznym można ukryć, jeśli muzyk chce w pełni skupić się na procesie twórczym. Funkcja Flex Pitch pomaga korygować fałszywe partie wokalne, a nawet umożliwia zmianę melodii w nagranym materiale poprzez manipulację pojedynczymi nutami w przebiegu audio. Funkcja Track Stacks umożliwia grupowanie ścieżek i zwijanie wielu ścieżek w jedną, a także tworzenie instrumentów o wielowarstwowym, bogatym brzmieniu. Smart Controls — inteligentne kontrolery — pozwalają jednym ruchem wpływać na wiele wtyczek i parametrów, a tym samym przyspieszają pracę nad skomplikowanymi projektami muzycznymi. Zaś udoskonalony Mixer usprawnia zarządzanie sesjami miksowania, zapewnia lepszą widoczność przepływu i dynamiki sygnałów oraz umożliwia szybkie manipulowanie źródłami dodatkowego sygnału (channel inserts).

Logic Pro X oferuje kolekcję nowych narzędzi kreatywnych dla kompozytorów i producentów muzyki. Drummer generuje profesjonalnie wyprodukowane, realistyczne ścieżki perkusyjne, które reagują na polecenia żywego muzyka. Funkcja ta jest w stanie generować miliony niepowtarzalnych rytmów w stylu rockowym, alternatywnym, R&B i melodyjnym. Drummer działa w oparciu o wykonania i brzmienia czołowych muzyków sesyjnych i inżynierów dźwięku, w tym legendarnego producenta Boba Clearmountaina, który współpracował z takimi muzykami, jak Rolling Stones, Bruce Springsteen i David Bowie. Nowa wtyczka Drum Kit Designer, stworzona z myślą o współpracy z Drummerem, umożliwia zbudowanie własnego zestawu perkusyjnego złożonego z profesjonalnie nagranych brzmień werbli, tomtomów, hi-hatów i talerzy, które można miksować, dobierać w różnych kombinacjach i dostrajać w celu uzyskania właściwego brzmienia.

Logic Pro X zawiera wzbogaconą w stosunku do Logic Pro kolekcję syntezatorów i klawiatur obejmującą szereg nowych instrumentów. Arpeggiator, jedna z dziewięciu nowych wtyczek MIDI, potrafi przekształcić jeden prosty akord klawiaturowy w rozbudowane, wyrafinowane wykonanie. Nowy Retro Synth emuluje niektóre z najpopularniejszych brzmień syntezatorów lat 70. i 80., zaś Vintage Keyboards oferuje realistyczne brzmienia pianin elektrycznych, organów B3 i klawinetów, wraz z wyrafinowanymi mechanizmami regulacji brzmienia. Bass Amp Designer umożliwia basistom granie i nagrywanie muzyki z użyciem brzmień klasycznych i nowoczesnych wzmacniaczy oraz indywidualne konfigurowanie zestawów głośnikowych i mikrofonów. Logic Pro X zawiera także zupełnie nową bibliotekę dźwięków ze zmodyfikowaną kolekcją pętli oraz ponad 1500 brzmień (patchy) instrumentów i efektów pozwalających na kreatywne wykorzystanie funkcji Track Stacks, Smart Controls, Arpeggiatora i innych nowych wtyczek.

Nowy Logic Remote to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie kreatywnego potencjału aplikacji Logic zdalnie, z iPada. Logic Remote działa na ekranie Multi-Touch i oferuje użytkownikom nowe sposoby nagrywania, miksowania, a nawet grania na instrumentach w aplikacji Logic Pro X — zmieniając iPada w klawiaturę, zestaw perkusyjny, gryf gitary, stół mikserski lub kontroler transportu.

MainStage 3, istotnie udoskonalona wersja aplikacji MainStage, to dodatek do Logic Pro X przeznaczony dla muzyków grających na żywo. Dzięki niej komputer Mac pomaga wiernie odtwarzać studyjne brzmienie w warunkach koncertowych. MainStage 3 ma nowy interfejs użytkownika i zachowuje zgodność z nowymi wtyczkami, patchami i inteligentnymi kontrolerami Logic Pro X.

Ceny i dostępność
Logic Pro X i MainStage 3 są już dostępne w Mac App Store. Aplikację Logic Remote można pobrać bezpłatnie z App Store. Lista wszystkich wymagań systemowych i kompatybilnych systemów znajduje się na stronie: www.apple.com/logic-pro.