Azimo – nowy fintech na polskim rynku przekazów pieniężnych

0

Azimo, fintech działający w ponad 27 krajach, oferujący usługi związane z transferem pieniędzy, wchodzi do Polski. Celuje w polski rynek wart 6 mld USD.

Azimo jest spółką portfelową Funduszu MCI.TechVentures.

Azimo, platforma do przelewów pieniężnych online, uruchamia w Polsce usługę dla klientów, którzy chcą wysyłać pieniądze za granicę. Ten ruch ma na celu wejście na wart 6 miliardów dolarów polski rynek przekazów pieniężnych, który od 2013 roku urósł czterokrotnie.

Nowa usługa pozwoli klientom w Polsce korzystać z tego samego produktu, który Azimo oferuje w 27 innych krajach europejskich. Klienci będą mogli wysyłać pieniądze do 190 krajów i terytoriów na całym świecie, korzystając z takich metod dostawy, jak przelew bankowy, odbiór gotówki czy doładowanie telefonów komórkowych.

Polacy mieszkający za granicą wysyłają do ojczyzny równowartość ok. 7 miliardów dolarów rocznie, nic więc dziwnego, że polscy emigranci od dawna są atrakcyjną grupą docelową dla firm zajmujących się przekazami pieniężnymi. Jednak w ostatnich latach niedobór pracowników, spowodowany szybkim wzrostem gospodarczym i emigracją 2 mln Polaków, uczynił z tego kraju czołowy cel wyjazdów dla pracowników z sąsiednich państw, takich jak Ukraina. W 2017 r. wydano Ukraińcom ok. 1,7 mln pozwoleń na pracę w Polsce.

Azimo jest jedną z pierwszych międzynarodowych firm, które dostrzegają potencjał Polski jako rynku dla wychodzących przekazów pieniężnych. Michael Kent, CEO Azimo, stwierdził: „Polska jest w naszym DNA. Mamy siedzibę w Krakowie i ludzi na terenie całego kraju. Stereotyp Polaków emigrujących w poszukiwaniu lepszego życia gdzie indziej jest szybko zastępowany przez emigrantów przybywających tłumnie do Polski, by tutaj mieszkać i pracować.”

Azimo ma nadzieję, że zapewniane przez platformę bezpieczne szyfrowanie danych przyciągnie klientów, którzy nadal decydują się na transport pieniędzy podczas podróży do domu z powodu braku zaufania do instytucji finansowych. Obecnie, nawet do 95% pieniędzy przesyłanych na Ukrainę może być dostarczanych fizycznie w gotówce.

Czytaj również:  Decydujący moment - dziś kurs funta może poszybować lub pikować

„Wysyłanie pieniędzy za pomocą odpowiednio zabezpieczonej, zaszyfrowanej usługi, takiej jak Azimo, jest znacznie bezpieczniejszą opcją niż transport gotówki do domu samolotem lub autokarem. Pracujemy w branży, gdzie bardzo ważnym czynnikiem jest zaufanie i musimy dotrzeć z tym komunikatem do potencjalnych klientów.” – mówi Kent.

„Azimo już teraz jest jednym z największych dostawców europejskich przekazów pieniężnych w Polsce”, powiedział Dan Martins, Chief Product Officer w Azimo. „Kiedy przeprowadzamy wywiady konsumenckie z naszymi polskimi klientami, rzeczą, o którą najczęściej proszą jest zawsze dodanie Polski jako kraju, z którego można wysyłać pieniądze. Cieszymy się z udostępnienia wszystkich funkcji naszej wielokrotnie nagradzanej strony internetowej i aplikacji mobilnej tak wielu osobom, które już znają naszą markę.”

Azimo powstało w 2012 roku. Spółka jest wspierana przez kilka renomowanych funduszy inwestycyjnych; obok polskiego MCI, także przez azjatyckiego giganta Rakuten, Sillicon Valley Bank, e.ventures, Frog Capital, TA Ventures oraz GR Capital.

Arkusz informacyjny

Wszystkie dane finansowe pochodzą ze strony Banku Światowego (https://databank.worldbank.org). Azimo zostało założone w 2012 roku i ma swoją siedzibę w Krakowie i w Londynie. W 2018 roku Azimo zostało umieszczone na liście Sunday Times Hiscox Tech Track 100 na pozycji numer 34.