Bardzo dobre nastroje w niemieckim przemyśle

giełda forex

Mijający tydzień nie obfitował zbyt wiele kluczowych danych makroekonomicznych. Z opublikowanych danych najbardziej pozytywnie zaskoczyły wstępne wyniki wskaźnika PMI w niemieckim przemyśle, który wzrósł do poziomu 66,6 pkt. Biorąc pod uwagę, że każda wartość powyżej 50 punktów jest postrzegana jako oznaka przyszłej ekspansji, można oczekiwać, że niemiecki przemysł planuje solidny wzrost po ustąpieniu koronakryzysu. To również dobra wiadomość dla europejskiego, jak również polskiego sektora produkcyjnego. Jednak można się spodziewać, że bardziej znaczący wzrost prawdopodobnie nastąpi dopiero w drugiej połowie tego roku.

Ukazały się także wyniki lutowej stopy bezrobocia w Polsce. Według tych danych, udział bezrobotnych w Polsce pozostał na niezmienionym poziomie 6,5%. Można to uznać za pozytywny wynik, biorąc pod uwagę sytuację związaną z pandemią oraz fakt, że bezrobocie w Polsce tradycyjnie rośnie w pierwszym kwartale.

W tym tygodniu złoty dalej słabł i w piątek rano oscylował na poziomie 4,63 PLN/EUR. Eurodolar spadł do poziomu 1,178 USD/EUR.

Nadal trwa więc osłabienie polskiej waluty, które rozpoczęło się w drugiej połowie lutego. Prawdopodobnie wynika ono głównie z utrzymującej się nerwowości na rynkach finansowych oraz nieuchronnej interwencji NBP w przypadku spadku kursu poniżej 4,5.

Marta Pavlik, analityczka instytucji płatniczej AKCENTA