Bardzo dobre wyniki spółek za pierwszy kwartał

forex giełda

Powoli  możemy  już  podsumować  sezon  prezentacji  wyników  za  pierwszy kwartał 2021 roku. Wyniki okazały się bardzo dobre zarówno w USA jak i w Europie.

Z indeksu S&P500 wyniki przedstawiły 474 spółki. Aż 401, czyli 78 proc. przedstawiło wyniki powyżej swoich prognoz, 55 nie osiągnęło planowanego poziomu zysku, a 18 zaraportowało zgodnie z prognozami. Najwyższy odsetek spółek z wynikami powyżej oczekiwań zanotowaliśmy w branży finansowej – 92 proc. Najniższy – 60 proc. w branży nieruchomości. 244 spółki (51,6 proc.) zanotowały wzrost wskaźnika zysku na jedną akcję (EPS) wobec pierwszego kwartału 2020.

Proces publikacji wyników w Europie jest wolniejszy. Z indeksu STOXX 600 zyski za pierwszy kwartał przedstawiły 263 spółki. 192 spółki (73 proc.) przedstawiły zyski powyżej oczekiwań, 63 (24 proc.) poniżej, a 8 zgodnie z prognozami. Wzrost zysku w pierwszym kwartale wynosi dla zaraportowanych wyników spektakularne 92,8 proc. r/r.

To pokazuje, że mimo utrzymujących się daleko idących skutków pandemii, w USA i Europie większość firm jest w lepszej kondycji niż tego oczekiwał rynek. Przy tak solidnych wynikach spółki powinny być w stanie wykorzystać optymistyczne perspektywy wzrostu gospodarczego, które wskazują odczyty PMI.

Paweł Majtkowski, analityk eToro na polskim rynku