Bezrobocie w Hiszpanii, Włoszech i Grecji. Amerykanie odcinają Wenezuelę od pieniędzy

Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl
Maciej Przygórzewski, główny analityk Walutomat i Internetowykantor.pl

Bezrobocie w Hiszpanii spada, ale wciąż jest bardzo wysokie. Pierwsza z trójki światowych agencji wchodzi do Chin. Odcięcie Wenezueli od źródeł finansowania.

Bezrobocie południa kontynentu

Zgodnie z oczekiwaniami liczba bezrobotnych w Hiszpanii spadła. Gorzej, że w dalszym ciągu na koniec kwartały było ich aż 14,45%. Co ciekawe w sąsiedniej Portugalii stopa bezrobocia jest o połowę niższa. We Włoszech również przekracza 10%. Z kolei w Grecji dopiero w tym roku udało się je obniżyć poniżej 20% po raz pierwszy od 2011 roku. Dane makroekonomiczne z południa kontynentu bardzo mocno ciążą wspólnej walucie. Jeżeli dojdzie do spowolnienia w gospodarce, kraje te odczują to bardzo dotkliwie.

Agencja ratingowa wchodzi do Chin

S&P będzie miało swoje biuro w Chinach i będzie tam prowadzić ocenę wiarygodności kredytowej. Jest to pierwsza z trzech największych agencji ratingowych, która otrzymała zgodę na wejście na tamtejszy rynek. Część analityków wskazuje, że skoro tylko jedna agencja na razie otrzymała zgodę na działalność, może ona zostać obwarowana dodatkowymi, niejawnymi warunkami jak to często miało miejsce w przeszłości. Niemniej otwiera to drogę do bardziej wiarygodnej oceny chińskich przedsiębiorstw, a to z kolei powinno zwiększyć atrakcyjność inwestycji w Chinach.

Amerykanie odcinają Wenezuelę od pieniędzy

USA podjęło decyzję o nałożeniu sankcji na PDVSA. Ta niewiele mówiąca wielu osobom nazwa kryje pod sobą największą wenezuelską firmę. Zajmuje się ona oczywiście wydobyciem ropy naftowej. Blokada rachunków ma spowodować, że obecny rząd nie będzie w stanie wydawać pieniędzy narodu i nie rozgrabi wszystkiego. Drugim ważniejszym gestem było nie wydawanie Wenezuelskiego złota z depozytów Banku Anglii. Powodem odmowy był strach, że zostanie ono wydane na opłacenie armii, by przedłużyć utrzymanie się u władzy.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl