Black Pearls VC inwestuje w szwedzko-polski startup IamIP

Dimitris Giannoccaro
Dimitris Giannoccaro założyciel i Prezes Zarządu IamIP

IamIP, światowy lider rozwiązań własności intelektualnej (ang. Intellectual Property, IP) opartych na chmurze, ogłasza inwestycję od funduszu Black Pearls VC. Firma działa na dynamicznie rosnącym rynku związanym tworzeniem i zarządzaniem IP. Każdego roku na świecie zgłaszanych jest 3,3 miliona nowych patentów. Jednocześnie brakuje kompleksowych i wygodnych w użyciu rozwiązań dedykowanych dla tej branży. Z tego powodu blisko 17 miliardów Euro rocznie jest tracone na podwójną pracę działów B+R w samej tylko Europie. Platforma IamIP wychodzi naprzeciw tym problemom i umożliwia firmom technologicznym łatwy przegląd i ocenę ich portfela własności intelektualnej, monitorowanie konkurencji i uzyskiwanie cennych informacji strategicznych.

Dzięki przełomowej platformie IamIP wszyscy interesariusze związani z IP tj. inżynierowie w działach B+R, prawnicy w działach IP, menedżerowie produktu czy zarząd, mogą współpracować w jednym miejscu. Łatwość użytkowania, ogólnoświatowy zasięg danych patentowych i nowoczesne funkcje prowadzą do efektywnej współpracy, minimalizują ryzyka naruszeń innych patentów i pozwalają odzyskać pełną kontrolę nad procesem tworzenia własności intelektualnej w firmie.

Spółka została założona w Sztokholmie. IamIP szybko weszło na ścieżkę szybkiego wzrostu, najpierw w Skandynawii, następnie na rynkach niemieckojęzycznych (DACH). Spółka utworzyła także swoją siedzibę w Szczecinie, gdzie obecnie rekrutuje specjalistów R&D oraz osoby z obszaru IT. Spółce udało się stworzyć międzynarodowy i zróżnicowany zespół. Dimitris Giannoccaro skupia się na rozwoju strategicznym spółki, natomiast za rozwój technologii w IamIP oraz zarządzanie działem badań i rozwoju odpowiada światowej klasy specjalista w zakresie machine learningu Wojciech Nowicki. Szwedzko-polski zespół obecnie jest dostawcą rozwiązań do zarządzania własnością intelektualną dla firm na całym świecie.

„To dla mnie zaszczyt, ale również powód do dumy, że mogę obsługiwać ponad 100 międzynarodowych klientów – od startupów do firm z listy Fortune 500” – mówi Dimitris Giannoccaro założyciel i Prezes Zarządu IamIP. „Nasz sukces opiera się na wyraźnej koncentracji na klientach. Są oni naszym najważniejszym atutem, dzięki któremu możemy dalej rozwijać platformę zgodnie z ich potrzebami. W ostatnim czasie mocno wzmocniliśmy nasz zespół, a dzięki inwestycji Black Pearls VC jesteśmy gotowi, aby przyspieszyć nasz wzrost. Decydując się na inwestycję od Black Pearls VC chcieliśmy mieć na pokładzie partnera, który wie jak skalować i poprawiać efektywność spółek technologicznych. Zależało nam także na wzmacnianiu naszej obecności w Polsce i kontaktach do europejskich korporacji, z którymi fundusz ma świetne relacje.”

„IamIP to nasza pierwsza inwestycja w Szwecji. Ta firma idealnie wpisuje się w naszą tezę inwestycyjną: ma silny i dobrze wykwalifikowany zespół, rozwija technologię w oparciu o podejście deeptech budując przewagę konkurencyjną i jednocześnie dostarcza rozwiązania poprawiające ludzkie życie” – wyjaśnia Aleksander Dobrzyniecki, Partner w funduszu Black Pearls VC. „Ponadto oferta startupu adresuje jedną z ostatnich branż opartych na obsługiwanych manualnie – złożony rynek własności intelektualnej. Firma cieszy się zaufaniem najbardziej innowacyjnych firm na świecie i jest obecnie niezbędną platformą determinującą podejmowanie decyzji w zakresie innowacji. Czy to do wyszukiwania patentów, monitorowania konkurencji, czy do współpracy nad najbardziej krytycznymi aktywami IP – pomysłami pracowników: IamIP ma rozwiązanie” – dodaje Dobrzyniecki.

Inwestycja została wsparta przez Black Pearls VC z funduszu utworzonego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Dzięki udziałowi BGK fundusz składa się ze środków programu Jeremie 2 finansowanego z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.