Bolt pozyskuje 600 mln euro od inwestorów. Firma wyceniona na ponad 4 mld euro

Markus Villig
Markus Villig, CEO i współzałożyciel Bolt

Bolt zamknął rundę finansowania o wartości 600 mln euro, zwiększając wycenę firmy do ponad 4 mld euro. Bolt wykorzysta fundusze na rozwój nowej, 15-minutowej usługi dostawy artykułów spożywczych – Bolt Market oraz na przyspieszenie ekspansji dotychczasowych produktów mobilnych i dostawczych.

Fundusze zostały pozyskane od nowych inwestorów, w tym Sequoia, Tekne i Ghisallo, a także od dotychczasowych inwestorów Bolt – G Squared, D1 Capital i Naya.

– Misją Bolt jest zapewnienie przystępnych cenowo i zrównoważonych sposobów na przemieszczanie się w miastach. Budujemy przyszłość, w której ludzie nie są zmuszani do kupowania samochodów, które są przyczyną zwiększonego ruchu ulicznego i zanieczyszczenia środowiska, ale korzystają z transportu na żądanie, kiedy rzeczywiście tego potrzebują. Po siedmiu latach nieustannej pracy, produkty Bolt z obszaru mobilności i dostaw stanowią lepszą alternatywę dla niemal każdego sposobu użycia prywatnego samochodu. Cieszę się, że możemy zaoferować te usługi milionom klientek i klientów w Europie i Afryce, oddając miasta lokalnym społecznościom – powiedział Markus Villig, dyrektor generalny Bolt.

– Bolt na nowo definiuje transport w miastach w wielu częściach świata. Markus jest zaangażowanym założycielem, który zbudował doskonale działający biznes obejmujący Europę i Afrykę oraz kulturę opartą na misji, która stanowi fundament trwałej firmy. Bolt pomaga klientkom oraz klientom, miastom i środowisku. Cieszymy się, że możemy z nimi współpracować – dodał Andrew Reed, partner w Sequoia.

Bolt doświadczył nadzwyczajnego wzrostu w ciągu ostatniego roku — firma rozrosła się do 75 milionów klientek i klientów na całym świecie. Oprócz podstawowej usługi przewozów, platforma oferuje usługę car-sharingu – Bolt Drive oraz wypożyczalnię hulajnóg i rowerów elektrycznych. Usługi dostawy obejmują Bolt Food, który umożliwia zamawianie posiłków z restauracji oraz najnowszy dodatek do ekosystemu Bolt — 15-minutową usługę dostawy artykułów spożywczych, Bolt Market.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy firma uruchomi Bolt Market w 10 krajach Europy – krajach bałtyckich i Europie Środkowej, Szwecji, Portugali, Chorwacji i Rumuni. Do uruchomienia nowej usługi Bolt wykorzysta swoją dotychczasową technologię i sieć kurierską Bolt Food, a także doświadczenie w operacjach dostarczania żywności.