BossaFX: Cena ropy wsparta doniesieniami z Nigerii

0

Notowania amerykańskiej ropy naftowej w drugiej połowie minionego tygodnia poruszały się w konsolidacji w okolicach 49 USD za baryłkę. Dzisiaj rano nie jest inaczej – cena ropy WTI wciąż utrzymuje się w tym wąskim ruchu bocznym. Od góry ograniczają ją poziomy oporu w okolicach 49,30 USD za baryłkę oraz oczywiście 50 USD za baryłkę. Z kolei wsparciem są zaburzenia produkcji ropy naftowej w kilku krajach, m.in. w Nigerii.

Nigeria to największy producent ropy naftowej na kontynencie afrykańskim, liczący się także na arenie międzynarodowej. Jednocześnie, jest to kraj niestabilny politycznie, w którym ataki na naftową infrastrukturę nie są rzadkością. W ostatnich tygodniach nastąpiło kilka ataków lokalnych bojówek na tamtejsze kluczowe ropociągi, co poskutkowało spadkiem produkcji i eksportu ropy naftowej. W krótkim czasie tamtejsze wydobycie ropy spadło do jedynie 800 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie, podczas gdy wcześniej przekraczało 2 mln baryłek dziennie – to oznacza najniższą produkcję od ponad dwudziestu lat. Zmilitaryzowana grupa, która przyznała się do ostatnich trzech ataków, zapowiedziała, że jej celem jest całkowity paraliż nigeryjskiego przemysłu naftowego i spadek produkcji do zera.

Obecnie sytuacja na tym rynku nie jest jednak tragiczna – produkcja przekroczyła milion baryłek dziennie, a eksport wzrósł. Jednak aktywność tamtejszych bojówek będzie kładła się cieniem na cały ten przemysł jeszcze przez długi czas. To zaś może przyczyniać się do presji popytowej na cenę ropy – niemniej, jej efekt powinien być tylko krótkoterminowy, a na rynku ropy naftowej możemy niedługo zobaczyć korektę niedawnych wzrostów.

FOILDaily_6.06.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

autor: Dorota Sierakowska
Źródło: BossaFX

Czytaj również:  W punkcie wyjścia