Chiny spowalniają. Grudniowy wzrost stóp w USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Poznaliśmy dane na temat chińskiego importu i eksportu, są gorsze od oczekiwań. Rośnie prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp w USA. Premier Szydło studzi nadzieje frankowiczów na przewalutowania ustawowe.

Chiński eksport zwalnia

W nocy poznaliśmy gorsze od oczekiwań dane z Chin. Eksport spadł o 10% przy oczekiwanych 3% redukcji. Łagodniej wypadł import – tutaj zmiana wyniosła 1,9% spadku  wobec oczekiwanego 1% redukcji. Jest też dobra wiadomość w ramach tych danych. Stabilizuje to nadwyżkę handlową Państwa Środka, która w ten sposób zredukowała się we wrześniu o 20%. Warto zwrócić uwagę na jedną podstawową kwestie. Parametry chińskiej gospodarki nie są prezentowane w juanach, ale w dolarach. Bank Chin obniżał kurs wymiany juana właśnie 7 dzień z rzędu. W efekcie umacniający się dolar powoduje mniej korzystny obraz. Gdyby zaprezentować te dane w juanach byłby to spadek eksportu o 5,6% i wzrost importu o 2,2%. W przyszłym tygodniu zobaczymy dane o PKB. Dowiemy się wtedy czy te dane są zgodnie z oficjalnymi komunikatami efektem orientacji na rynek wewnętrzny czy spowolnieniem.

Grudniowy wzrost stóp w USA

Analitycy są coraz bardziej zgodni co do grudniowej podwyżki stóp procentowych w USA. Prawdopodobieństwo wyliczane z notowań kontraktów na stopę procentową wyraźnie rośnie. Obecnie szansa na wzrost w listopadzie wynosi zaledwie 8%, aczkolwiek w grudniu jest to już niemal 70%. Co jeszcze przemawia za wzrostem stóp? FED składa się z 17 członków, ale tylko 10 głosuje. W grudniu wezmą w głosowaniu udział trzy osoby, które na wcześniejszych tegorocznych spotkaniach opowiadały się już za wzrostami stóp. W związku z czym nadąża się wyjątkowa szansa na to by po 12 miesiącach od ostatniej podwyżki stopy procentowe ponownie wzrosły. Co prawda w styczniu mówiło się o 3-4 podwyżkach w 2016 roku, ale czas weryfikował tą prognozę. Jak reagują rynki walutowe? Im bliżej jest podwyżki stóp tym bardziej umacnia się dolar względem pozostałych walut. Z drugiej strony każda odwołana podwyżka na którą liczyli analitycy osłabia amerykańską walutę. Obecnie oczekiwania na wzrost są tak silne, że po samej decyzji wcale nie musi nastąpić umocnienie się dolara. Z drugiej strony, gdyby w grudniu nie doszło do podwyżki stóp należy spodziewać się gwałtownego spadku na dolarze.

Szydło przeciw pomysłom fraknowiczów?

Beata Szydło udzieliła wywiadu w Radiu Maryja. Dotyczył on, jak nie trudno się domyślić kwestii gospodarczych. Dowiedzieliśmy się miedzy innymi, że w obecnej sytuacji nie da się wprowadzić ustawy przewalutowującej kredyty frankowe tak jak życzyliby sobie tego frankowicze. Przyznała również, że bardzo chciałaby pomóc, aczkolwiek na razie jedynym realnym rozwiązaniem jest prezydencki projekt w sprawie spreadów bankowych. Pani premier słusznie zwróciła uwagę na problemy europejskich banków. Mowa tutaj o bankowości włoskiej i niemieckiej. W tym kontekście wymieniła ryzyko niestabilności systemu bankowego w przypadku kryzysu. Potwierdzono natomiast obniżkę wieku emerytalnego od jesieni 2017 roku. Poinformowała również, że trwa przegląd emerytalny w ZUS i w połowie października dokument powinien trafić do rządu. W ramach tych rekomendacji najprawdopodobniej rozstaniemy się z OFE już na dobre.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl