Citibank wypłaci klientom 700 milionów dolarów rekompensaty

0

21 lipca to nie był dobry dla amerykańskiego Citibanku. Rząd nałożył na niego solidną karę oraz obowiązek wypłaty rekompensat dla oszukanych klientów. Do wyroków dorzuciła się pozarządowa instytucja chroniąca klientów finansowych.

Nakaz zwrotu tak dużej kwoty, 700 milionów dolarów, jest skutkiem stosowania przez bank zwodniczych technik sprzedaży. Wypłata obejmie 8,8 miliona klientów (7 milionów naciągniętych bezpośrednio przez Citibank oraz 1,8 miliona klientów jego jednostek zależnych). Consumer Financial Protection Bureau nałożyło na bank także dodatkowe 35 milionów dolarów kary.

CFPB udowodniło, że w okresie od 2003 do 2012 roku Citibank oferował klientom wakacje kredytowe oraz programy ochrony spłaty kredytu w przypadku utraty pracy. Nie dopełnił jednak obowiązku poinformowania ich o wysokich opłatach i prowizjach za skorzystanie z takich usług. Stosowano wobec klientów także mylące sformułowania podczas rozmów telefonicznych, które wprowadzały w błąd w zakresie informowania ich o warunkach kredytów.

Bank jak najszybciej chce wypłacić klientom rekompensaty w formie czeków. Zobowiązał się również wyłączyć z oferty sporne usługi, których opłacanie słono kosztowało prawie 9 milionów klientów.

autor: Mateusz Gawin