Czy popyt na mieszkania pod inwestycje słabnie?

nieruchomości mieszkanie deweloper

Czy deweloperzy zauważają spadek zainteresowanie zakupem mieszkań wśród osób nabywających nieruchomości w celach inwestycyjnych? Czy na rynku pojawiły się alternatywne możliwości inwestycyjne? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Andrzej Gutowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Ronson Development

Odnotowaliśmy nieco mniejsze zainteresowanie zakupem nieruchomości pod kątem inwestycyjnym, choć nie nazywałbym tego spadkiem, ale bardziej korektą. Główną jej przyczyną jest to, że ceny z uwagi na presję wykonawczą oraz koszty gruntów wzrosły, a czynsze nie rosną w aż tak szybkim tempie. Inwestowanie w mieszkania wciąż jednak cieszy się dużą popularnością, ponieważ przynosi znacznie większy zysk niż depozyty i jest bezpieczniejsze niż fundusze inwestycyjne.

Aleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Skanska Residential Development Poland

Nieruchomości wciąż stanowią bezpieczną i rentowną lokatę. Z danych Izby Zarządzającej Funduszami i Aktywami wynika, że nieco ponad 50 proc. inwestujących Polaków ulokowało zebrany kapitał właśnie na rynku nieruchomości. Zauważamy też, że inwestorzy coraz częściej zaciągają kredyty na zakup mieszkania. Tym samym, w porównaniu z rokiem ubiegłym maleje udział w rynku osób nabywających lokale za gotówkę.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Zainteresowanie klientów zakupem mieszkań pod inwestycję wciąż jest bardzo duże, czego najlepszym dowodem jest odzew rynku na realizowany trzeci etap Bastionu Wałowa w Gdańsku. Tylko w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia przedsprzedaży podpisanych zostało blisko 30 umów rezerwacyjnych.

Jeśli spojrzymy na cały rynek, tego typu transakcji jest jednak mniej. Jest to efekt nie tylko wzrostu cen, ale również mniejszej podaży projektów, które spełniałby kryteria kupujących, czy to w zakresie cen, czy samej lokalizacji, albo układu lokalu.

Biorąc pod uwagę wzrost cen mieszkań w okresie dwóch ostatnich lat, spadła oczywiście rentowność inwestycji w nieruchomości. Obecnie wynosi ona około 5,5 proc. przy czym wciąż jest wyższa niż na lokatach, które często przegrywają z inflacją, dlatego nie ma trudności ze sprzedażą odpowiednio przygotowanych projektów.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Na rynku wrocławskim spada liczba transakcji, co wynika ze wzrostu cen, który zgodnie z najświeższymi raportami osiągnął w trzecim kwartale br. wartość 10 proc. Część klientów potrzebuje więcej czasu na zaakceptowanie cen. Proces podejmowania decyzji zakupowych trwa nieco dłużej, a w przypadku części kupujących wymaga rewizji dotychczasowych założeń, co do metrażu mieszkania, czy lokalizacji. Październik był dla nas jednym z najlepszych sprzedażowo miesięcy w tym roku, między innymi dzięki szerokiej ofercie kilkuset mieszkań na finiszu realizacji.

Mieszkania kupowane inwestycyjnie stanowią około 10 proc. wszystkich sprzedawanych przez nas lokali. Ta wartość jest raczej stała, nie widzimy zmian w liczbie zawieranych tego typu transakcji. Kupujący oczywiście zwracają uwagę na ceny mieszkań, bo dla nich najważniejszym miernikiem jest zwrot z zainwestowanego kapitału. Ten jednak wciąż kształtuje się na zadowalającym poziomie, pomimo zmiany struktury najemców którą obserwujemy w ostatnim czasie. Daje się zauważyć spadek liczby studentów przy równoczesnym wzroście liczby zagranicznych pracowników.

Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victoria Dom S.A.

Nie zauważamy spowolnienia w segmencie popularnym, w którym jesteśmy obecni. W związku zakończeniem programu MdM ilość transakcji kredytowych nieznacznie zmalała, ale wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Daje się zaobserwować spowolnienie w segmencie nieruchomości kupowanych w celach inwestycyjnych. Z jednej strony wzrost cen nieruchomości spowodował spadek rentowności tego typu inwestycji, z drugiej na rynek trafiła duża liczba lokali oferowanych na wynajem, co po stronie inwestorów rodzi wątpliwość co do perspektyw opłacalności tego typu inwestycji. Odczuwalny jest również niepokój związany z możliwym odpływem na rynek niemiecki ukraińskich pracowników, którzy stanowią liczne grono najemców.

Sebastian Barandziak, członek zarządu Dekpol S.A.

Nie odczuwamy spadku zainteresowania zakupem mieszkań wśród osób nabywających nieruchomości w celach inwestycyjnych, dlatego cały czas rozwijamy ten segment biznesu. Oferujemy apartamenty na wynajem m.in. w gdańskim kompleksie Grano Residence. W przygotowaniu mamy kolejne projekty condo i aparthotelowe. Pomimo wzrostu cen nieruchomości opłacalność najmu nie zmniejsza się. Osiągany zwrot z inwestycji cały czas mieści się w przedziale 5-9 proc. To znacznie lepszy wynik niż w przypadku innych, bezpiecznych form oszczędzania, jak lokaty bankowe, czy obligacje skarbowe.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development

Zainteresowanie zakupem mieszkań w celach inwestycyjnych zdecydowanie nie spadło. Było to doskonale widać podczas uruchomienia sprzedaży naszej nowej inwestycji Apartamenty Jana z Kolna w Zielonej Górze. Już pierwszego dnia ponad połowa oferowanych lokali została zarezerwowana przez inwestorów. Największym powodzeniem wśród klientów cieszyły się kawalerki i mieszkania dwupokojowe.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Najlepszą i najbezpieczniejszą alternatywą dla inwestycji w nieruchomości są lokaty bankowe. W tej chwili jednak pozostawianie środków w banku mija się z celem z powodu braku oprocentowania. Tymczasem, nawet przy długoterminowym najmie możemy liczyć na kilkuprocentową stopę zwrotu, co jest znacznie bardziej atrakcyjne niż praktycznie zerowe oprocentowanie w banku. Dopóki to się nie zmieni inwestycyjne zakupy nieruchomości będą się cieszyły powodzeniem.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Nie zauważyliśmy spadku zainteresowania zakupem mieszkań wśród osób nabywających nieruchomości w celach inwestycyjnych. Inwestowanie na rynku nieruchomości nadal jest najbardziej opłacalnym przedsięwzięciem, pomimo rosnących cen mieszkań. W ostatnim czasie odnotowaliśmy nawet wzrost sprzedaży niedużych mieszkań, szczególnie w tych warszawskich lokalizacjach, które są dobrze skomunikowane, tj. w inwestycjach Willa Ochota, Apartamenty Okopowa 59A, czy Warszawski Świt, w których kupowanych jest wiele lokali w celach inwestycyjnych.

Rafał Zdebski, Dyrektor handlowy Inpro S.A.

Rynek mieszkaniowy oceniam jako stabilny. Potencjalnych nabywców nieruchomości nie brakuje. Niskie stopy procentowe pozytywnie wpływają na sytuację. Inwestorzy poszukują bezpiecznych aktywów i często decydują się na zakup nieruchomości zamiast oszczędzać na lokatach, czy inwestować w obligacje lub ryzykowne akcje. Na rynku trójmiejskim kluczową sprawą jest specyfika danej lokalizacji. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się na przykład nasza inwestycja Kwartał Uniwersytecki. Wynika to z faktu, że w pobliżu znajduje się około 0,5 mln mkw. powierzchni biurowej więc jest duży popyt na lokale, które często są kupowane w celach inwestycyjnych pod wynajem.

Justyna Ciesielka, specjalista ds. sprzedaży w Planetbud Development

Na terenie Swarzędza i Zalasewa, gdzie prowadzimy nasze inwestycje, zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia jest cały czas spore w porównaniu z ofertą rynku. Chłonny rynek pracy sprowadza tu wielu potencjalnych najemców. Dlatego w tym roku wprowadziliśmy do oferty mieszkania o mniejszych metrażach ok. 50 mkw., które cieszą się sporym zainteresowaniem głównie wśród osób poszukujących nieruchomości w celach inwestycyjnych.

Olga Pietrzak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu w Skaland

Nie odczuwamy spadku popytu o charakterze inwestycyjnym. Większość mieszkań, w ilości porównywalnej do zeszłego roku, oferowanych w ramach osiedla Młodych kupowana jest właśnie pod wynajem. Wyraźny wzrost cen mieszkań nie stanowi jak dotąd przeszkody, bowiem rentowność wynajmu także wzrosła. Przewidujemy jednak możliwość ustabilizowania się popularności tej formy inwestycji w niedalekiej przyszłości. Wpływ na to może mieć systematycznie rosnąca oferta mieszkań na wynajem, czy spekulowane podwyżki stóp procentowych, które zredukują zyski z nieruchomości kupowanych na kredyt. Ponadto należy pamiętać o zmianach w przepisach prawa, które podniosły w 2018 roku stawki opodatkowania dla największych na rynku inwestorów w najem.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service

Nie obserwujemy spadku zainteresowania nieruchomościami kupowanymi w celach inwestycyjnych. Klienci nadal cenią sobie ten sposób lokowania kapitału, ponieważ opłacalność zakupu mieszkań pod wynajem wciąż pozostaje na wyższym poziomie niż rentowność lokat bankowych lub obligacji skarbowych. Kraków jest miastem, które niezmiennie przyciąga kapitał ludzki, zarówno studentów, jak i osoby zainteresowane bogatą ofertą rynku pracy. Ze względu na rosnący popyt, ceny najmu również rosną, co powoduje, że inwestycje w zakup nieruchomości są wciąż opłacalne.

Autor: Dompress.pl