Czy RPP podgrzeje atmosferę?

Prezes NBP Marek Belka
Prezes NBP Marek Belka

EBC wesprze greckie banki do niedzieli. Dzisiaj o 16:00 konferencja szefa NBP po dwudniowym posiedzeniu. Świat wciąż czeka na propozycje reform z Grecji, a czas ucieka.

Angela Merkel zapowiedziała, że EBC wesprze greckie banki do niedzielnego szczytu przywódców państw europejskich. Pani kanclerz nie jest, jak sama stwierdziła, przesadną optymistką, ale wciąż ma nadzieje na znalezienie rozwiązania.

Dzisiaj kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nie należy spodziewać się zmian stóp procentowych, ale o godzinie 16:00 odbędzie się ważna konferencja prasowa. Prezes NBP Marek Belka swoimi deklaracjami nie raz już poruszył poważnie rynkami walutowymi. Sądząc po nerwowości na rynkach dzisiejsza konferencja ma również taki potencjał.

Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Pomimo że do wyborów w Polsce pozostało jeszcze sporo czasu, w mediach odbywa się licytacja na to kto komu obieca więcej. Podstawowe ryzyko dla Polski polega na tym, że bierze w niej udział partia rządząca co daje szanse realizacji niektórych pomysłów. Nie wszystkie projekty są oczywiście złe. Trafiają się jednak perełki tak ogólnikowe, że trudno o nich cokolwiek powiedzieć. Dobrym przykładem jest propozycja wsparcia dla kredytobiorców frankowych i innych. Nie wiadomo co zawiera projekt, ale wiadomo, że nie będzie to “wszystkim wrócimy i będziemy przewalutowywać z dniem podpisania tejże umowy w tym banku”.

Grecy wystąpili o pomostowe finansowanie w lipcu na czas uzyskania długofalowej pomocy. Dla przypomnienia ową długofalową pomoc (nie zgadzając się na rezygnacje z dotychczasowych luksusów państwa socjalnego) kraj ten negocjuje już raptem 4 miesiące dłużej niż wstępnie oczekiwano. Obecnie znów ma pojawić się kolejna propozycja uwzględniająca stanowisko wierzycieli i wyniki referendum. Ostatnie propozycje odrzucono, gdyż pakiet reform był zbyt okrojony. W związku z tym będzie on teraz dalej idący (by uwzględnić stanowisko wierzycieli) i mniej dotkliwy dla Greków (by uwzględnić wyniki wyborów). Gdyby brane były tylko i wyłącznie kryteria ekonomiczne wynik tak prowadzonych negocjacji byłby niesamowicie łatwy do przewidzenia.

Dobrym dowodem na słuszność negatywnych oczekiwań są wydarzenia z wczoraj. Wbrew deklaracjom władze w Atenach nie przedstawiły nowej propozycji porozumienia. Jean-Claude Juncker szef Komisji Europejskiej zapowiedział, że Grecja otrzymała czas na przedstawienie propozycji do czwartku. W niedziele odbywa się szczyt przywódców europejskich i nie trudno zgadnąć co będzie głównym tematem rozmów. Atmosferę dodatkowo podgrzała deklaracja, że istnieje już szczegółowy scenariusz opuszczenia przez ten kraj strefy euro.

EUR/PLNKomentarz walutowy 08.07.2015
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 08.04.2015 do 08.07.2015

Kurs EUR/PLN po osiągnięciu minimów na 3,9700 utworzył trend wzrostowy. Oporem dla wzrostów jest ostatnie maksimum na 4,2250. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,1900.

CHF/PLNKomentarz walutowy 08.07.2015
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 08.04.2015 do 08.07.2015

Kurs CHF/PLN od początku marca utworzył trend wzrostowy. Dotychczas okolice 4zł były skutecznym oporem dla dalszych wzrostów kursów, jednakże problemy Grecji spowodowały, że poziom ten został wyraźnie przekroczony. Poprzedni opór na 4,0500 został przebity a kurs powoli ustanawia kolejne coraz bardziej niepokojące maksima. Wsparciem jest dolne ograniczenie formacji na poziomie 3,9950.

USD/PLNKomentarz walutowy 08.07.2015
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 08.04.2015 do 08.07.2015

Kurs USD/PLN podobnie jak inne waluty wystrzelił do góry. Opór stanowić będzie majowe maksimum na poziomie 3,8500. W przypadku ruchu w dół wsparciem będzie dotychczasowa linia oporu przebiegająca w okolicach 3,8000 a następnie dolne ograniczenie kanału na 3,7200.

GBP/PLNKomentarz walutowy 08.07.2015
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 08.04.2015 do 08.07.2015

Kurs GBP/PLN znajduje się w szerokim kanale wzrostowym. Wewnątrz tej formacji doszło do utworzenia się klina. W przypadku ruchu w dół wsparciem jest dolne ograniczenie klina na 5,8900 a następnie ostatnie minimum lokalne na 5,8600. Dla ruchu w górę oporem jest maksimum na 5,9400 a następnie górne ograniczenie klina na 5,9600.